Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová technologie umožní připojit se k internetu skrze žárovku

Zdroj: Facebook, Vélmenni

Připojit se žárovkou k internetu? Zní to jako sci-fi, mnohem pravděpodobněji však jde o hudbu blízké budoucnosti. Estonská firma pracuje na testování způsobu přenášení dat skrze světelné blikání.

Pro přenos dat poslouží obyčejná žárovka s LED diodami. Blikající. Ovšem její blikání je tak rychlé, že ho lidské oko nepostřehne. Zároveň je s jeho pomocí možné připojit se k internetu. Technologie se označuje jako LiFi, což je zkratka pro light fidelity, volně přeloženo jako světelná věrnost.

Při běžném použití je rychlost připojení zhruba jeden gigabit za sekundu. Potenciální objem přenesených dat skrze tuto technologii je tak stokrát větší než u wi-fi spojení. Na rozdíl od něj ovšem nemůže signál procházet zdmi, zapotřebí je přímý kontakt se světlem.

Vynálezcem technologie je profesor Harald Haas z univerzity ve skotském Edinburghu. Nyní ji testuje estonský start-up Vélmenni.

Haas dokazuje použitelnost nápadu v praxi například s ohledem na množství světel, která se nacházejí kolem nás. Má je v sobě i většina současných telefonů. Teoreticky je tak možné všechna tato světla nahradit speciálními, která umožní internetové připojení. I při něm se totiž původní funkce žárovek – tedy poskytování světla – zachovává.

Zdroj: ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.