Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová metoda výroby nanovláken je technologickou revolucí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědci z americké univerzity vyvinuli novou metodu výroby nanovláken, a to přeměnou jedné ze složek vzduchu, oxidu uhličitého. Výsledkem může být kromě efektivní výroby nanovláken také zpomalení oteplování naší planety.

Oxid uhličitý jako vstupní surovina pro výrobu nanovláken, považovaných za materiál třetího tisíciletí, neboli nanovlákna vyráběná ze vzduchu, to je nový objev, který skupina výzkumníků vedená Stuartem Lichtem z Univerzity George Washingtona (USA) představila na setkání Americké chemické společnosti.

Uhlíková nanovlákna se stále častěji využívají v průmyslové výrobě například jako materiál na křídla letadel, čepele větrných turbín, běžecké boty, nepromokavé bundy nebo antialergické hračky, hojně se využívá také v medicíně.

Chemická reakce, během níž se z oxidu uhličitého stane nanovlákno, probíhá ve speciálním přístroji poháněném sluneční energií, přičemž za hodinu je schopen vyrobit 10 gramů nanovlákna. Princip je poměrně jednoduchý – v přístroji je lázeň o teplotě 750 °C tvořená roztavenými solemi kyseliny uhličité, v níž je ponořena niklová a ocelová elektroda. Oxid uhličitý ze vzduchu se v této lázni rozpustí, na ocelové elektrodě se pak objeví uhlíková nanovlákna.

Přestože nanovlákna se dají vyrobit také jiným způsobem, nová metoda je inovativní hned dvěma způsoby, jednak výroba nanovláken vyjde na přibližně 1000 dolarů, což je o dva řády nižší částka než doposud, jednak je zde reálná šance na zpomalení globálního oteplování Země.

Zdroj: Týden.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…