Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová metoda výroby nanovláken je technologickou revolucí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědci z americké univerzity vyvinuli novou metodu výroby nanovláken, a to přeměnou jedné ze složek vzduchu, oxidu uhličitého. Výsledkem může být kromě efektivní výroby nanovláken také zpomalení oteplování naší planety.

Oxid uhličitý jako vstupní surovina pro výrobu nanovláken, považovaných za materiál třetího tisíciletí, neboli nanovlákna vyráběná ze vzduchu, to je nový objev, který skupina výzkumníků vedená Stuartem Lichtem z Univerzity George Washingtona (USA) představila na setkání Americké chemické společnosti.

Uhlíková nanovlákna se stále častěji využívají v průmyslové výrobě například jako materiál na křídla letadel, čepele větrných turbín, běžecké boty, nepromokavé bundy nebo antialergické hračky, hojně se využívá také v medicíně.

Chemická reakce, během níž se z oxidu uhličitého stane nanovlákno, probíhá ve speciálním přístroji poháněném sluneční energií, přičemž za hodinu je schopen vyrobit 10 gramů nanovlákna. Princip je poměrně jednoduchý – v přístroji je lázeň o teplotě 750 °C tvořená roztavenými solemi kyseliny uhličité, v níž je ponořena niklová a ocelová elektroda. Oxid uhličitý ze vzduchu se v této lázni rozpustí, na ocelové elektrodě se pak objeví uhlíková nanovlákna.

Přestože nanovlákna se dají vyrobit také jiným způsobem, nová metoda je inovativní hned dvěma způsoby, jednak výroba nanovláken vyjde na přibližně 1000 dolarů, což je o dva řády nižší částka než doposud, jednak je zde reálná šance na zpomalení globálního oteplování Země.

Zdroj: Týden.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.