Vědci z americké univerzity vyvinuli novou metodu výroby nanovláken, a to přeměnou jedné ze složek vzduchu, oxidu uhličitého. Výsledkem může být kromě efektivní výroby nanovláken také zpomalení oteplování naší planety.
Oxid uhličitý jako vstupní surovina pro výrobu nanovláken, považovaných za materiál třetího tisíciletí, neboli nanovlákna vyráběná ze vzduchu, to je nový objev, který skupina výzkumníků vedená Stuartem Lichtem z Univerzity George Washingtona (USA) představila na setkání Americké chemické společnosti.
Uhlíková nanovlákna se stále častěji využívají v průmyslové výrobě například jako materiál na křídla letadel, čepele větrných turbín, běžecké boty, nepromokavé bundy nebo antialergické hračky, hojně se využívá také v medicíně.
Chemická reakce, během níž se z oxidu uhličitého stane nanovlákno, probíhá ve speciálním přístroji poháněném sluneční energií, přičemž za hodinu je schopen vyrobit 10 gramů nanovlákna. Princip je poměrně jednoduchý – v přístroji je lázeň o teplotě 750 °C tvořená roztavenými solemi kyseliny uhličité, v níž je ponořena niklová a ocelová elektroda. Oxid uhličitý ze vzduchu se v této lázni rozpustí, na ocelové elektrodě se pak objeví uhlíková nanovlákna.
Přestože nanovlákna se dají vyrobit také jiným způsobem, nová metoda je inovativní hned dvěma způsoby, jednak výroba nanovláken vyjde na přibližně 1000 dolarů, což je o dva řády nižší částka než doposud, jednak je zde reálná šance na zpomalení globálního oteplování Země.
Zdroj: Týden.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…