Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nošení roušek má smysl. Podle výsledků mezinárodní studie opravdu pomáhají

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Roušky mohou zachraňovat životy. Potvrzují to data mezinárodní studie, která přináší důkazy o tom, jak je užitečné nošení ústenek na veřejnosti v boji proti pandemii koronaviru.

Přehled všech dosavadních důkazů o tom, jak efektivně roušky přispívají k omezení šíření onemocnění, vychází v aktuálním vydání prestižního časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS). „Na základě uvedených poznatků přináší článek v PNAS důkazy o tom, že v kombinaci s dalšími opatřeními ochrany veřejného zdraví, jako je omezení sociálních kontaktů a dodržování rozestupů, přispívá nošení roušek na veřejnosti ke snížení reprodukčního faktoru R pod hodnotu 1,“ uvedl Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR.

Ždímal byl jako jediný zástupce České republiky přizván do autorského týmu článku pro prestižní časopis. Mezinárodní tým spoluautorů obsahoval odborníky z různých oborů. Cílem bylo získat co nejkomplexnější obrázek problematiky. „Kromě schopnosti různých typů prostředků ochrany dýchacích cest chránit svého nositele před nákazou jsme posuzovali i epidemiologické důkazy. Pozornosti neušly ani ekologické studie, modely šíření podobných respiračních onemocnění, výsledky experimentů na vzorcích populace porovnávané s kontrolními, vlivy nošení ochranných prostředků na psychologii populací při pandemii a ekonomické dopady,“ přiblížil Vladimír Ždímal. Přehledový článek nakonec využil data a výsledky přibližně 150 dříve publikovaných prací souvisejících s tématikou.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…