Roušky mohou zachraňovat životy. Potvrzují to data mezinárodní studie, která přináší důkazy o tom, jak je užitečné nošení ústenek na veřejnosti v boji proti pandemii koronaviru.
Přehled všech dosavadních důkazů o tom, jak efektivně roušky přispívají k omezení šíření onemocnění, vychází v aktuálním vydání prestižního časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS). „Na základě uvedených poznatků přináší článek v PNAS důkazy o tom, že v kombinaci s dalšími opatřeními ochrany veřejného zdraví, jako je omezení sociálních kontaktů a dodržování rozestupů, přispívá nošení roušek na veřejnosti ke snížení reprodukčního faktoru R pod hodnotu 1,“ uvedl Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR.
Ždímal byl jako jediný zástupce České republiky přizván do autorského týmu článku pro prestižní časopis. Mezinárodní tým spoluautorů obsahoval odborníky z různých oborů. Cílem bylo získat co nejkomplexnější obrázek problematiky. „Kromě schopnosti různých typů prostředků ochrany dýchacích cest chránit svého nositele před nákazou jsme posuzovali i epidemiologické důkazy. Pozornosti neušly ani ekologické studie, modely šíření podobných respiračních onemocnění, výsledky experimentů na vzorcích populace porovnávané s kontrolními, vlivy nošení ochranných prostředků na psychologii populací při pandemii a ekonomické dopady,“ přiblížil Vladimír Ždímal. Přehledový článek nakonec využil data a výsledky přibližně 150 dříve publikovaných prací souvisejících s tématikou.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…