Roušky mohou zachraňovat životy. Potvrzují to data mezinárodní studie, která přináší důkazy o tom, jak je užitečné nošení ústenek na veřejnosti v boji proti pandemii koronaviru.
Přehled všech dosavadních důkazů o tom, jak efektivně roušky přispívají k omezení šíření onemocnění, vychází v aktuálním vydání prestižního časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS). „Na základě uvedených poznatků přináší článek v PNAS důkazy o tom, že v kombinaci s dalšími opatřeními ochrany veřejného zdraví, jako je omezení sociálních kontaktů a dodržování rozestupů, přispívá nošení roušek na veřejnosti ke snížení reprodukčního faktoru R pod hodnotu 1,“ uvedl Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR.
Ždímal byl jako jediný zástupce České republiky přizván do autorského týmu článku pro prestižní časopis. Mezinárodní tým spoluautorů obsahoval odborníky z různých oborů. Cílem bylo získat co nejkomplexnější obrázek problematiky. „Kromě schopnosti různých typů prostředků ochrany dýchacích cest chránit svého nositele před nákazou jsme posuzovali i epidemiologické důkazy. Pozornosti neušly ani ekologické studie, modely šíření podobných respiračních onemocnění, výsledky experimentů na vzorcích populace porovnávané s kontrolními, vlivy nošení ochranných prostředků na psychologii populací při pandemii a ekonomické dopady,“ přiblížil Vladimír Ždímal. Přehledový článek nakonec využil data a výsledky přibližně 150 dříve publikovaných prací souvisejících s tématikou.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…