Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Noční obloha na konci léta. Co vše na ní můžete spatřit?

Ilustrační foto: Pexels

Noční obloha nabízí i na konci léta nevšední zážitky. Souhrn toho nejlepšího, co je k vidění pouhým okem nebo dalekohledem, přinesl magazín 100+1.

Měsíc v superúplňku

Nejblíže k naší planetě se nachází Měsíc. Během léta byly k vidění už dva superúplňky. Ten třetí nabídne úchvatnou podívanou 31. srpna. A proč získaly přízvisko „super“? Měsíc v úplňku je totiž pokaždé různě daleko od Země, a právě v tato data nám bude z letošních úplňků nejblíže. 

Kromě superúplňku můžete koncem srpna vidět na obloze další zajímavý úkaz. 30. srpna dojde k setkání Měsíce a Saturnu na noční obloze. Nejblíž si budou ve večerních hodinách ve chvíli východu. 

Ilustrační foto: Pexels

Planety a souhvězdí

Dalším dobře pozorovatelným tělesem je Venuše. Pozorovatelná bude i na konci srpna, kdy ji na nebi najdete brzy ráno nízko nad východem. V září pak dosáhne maximální jasnosti. Nedaleko Venuše se nachází Mars, poznáte ho podle oranžového zbarvení. 

Pouhýma očima se dá na letní obloze pozorovat část souhvězdí Labutě. Konkrétně jde o dvojici hvězd Albireo. S dalekohledem lze pak rozlišit i jejich různou barvu. Jasnější uvidíte jako zlatavě žlutou, slabší je namodralá. V souhvězdí Labutě se nachází i hvězda Deneb. Ta je jednou z nejvzdálenějších hvězd, kterou na obloze vidíme bez přístrojů. 

Další stálicí je souhvězdí Lištičky. Pro jeho pozorování stačí lovecký dalekohled –⁠ s tím rozpoznáte tzv. Ramínko na šaty neboli desítku stálých hvězd. Kde ho najít? Nachází se zhruba ve třetině cesty od zmíněného Albirea ke hvězdě Altair v Orlovi. Stačí hledat tvar ramínka. Na severovýchod od Ramínka se nachází hrot sousedního souhvězdí Šípu. I pro jeho pozorování je potřeba dalekohled.

Související články

Zaručeně zlepší den

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Slon? Veleryba? Ani jedno! Znáte nejstarší a nejtěžší organismus na světě?

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Češi si chtějí při dovolené dopřát digitální detox, zjistil průzkum

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…