Noční obloha nabízí i na konci léta nevšední zážitky. Souhrn toho nejlepšího, co je k vidění pouhým okem nebo dalekohledem, přinesl magazín 100+1.
Nejblíže k naší planetě se nachází Měsíc. Během léta byly k vidění už dva superúplňky. Ten třetí nabídne úchvatnou podívanou 31. srpna. A proč získaly přízvisko „super“? Měsíc v úplňku je totiž pokaždé různě daleko od Země, a právě v tato data nám bude z letošních úplňků nejblíže.
Kromě superúplňku můžete koncem srpna vidět na obloze další zajímavý úkaz. 30. srpna dojde k setkání Měsíce a Saturnu na noční obloze. Nejblíž si budou ve večerních hodinách ve chvíli východu.
Ilustrační foto: Pexels
Dalším dobře pozorovatelným tělesem je Venuše. Pozorovatelná bude i na konci srpna, kdy ji na nebi najdete brzy ráno nízko nad východem. V září pak dosáhne maximální jasnosti. Nedaleko Venuše se nachází Mars, poznáte ho podle oranžového zbarvení.
Pouhýma očima se dá na letní obloze pozorovat část souhvězdí Labutě. Konkrétně jde o dvojici hvězd Albireo. S dalekohledem lze pak rozlišit i jejich různou barvu. Jasnější uvidíte jako zlatavě žlutou, slabší je namodralá. V souhvězdí Labutě se nachází i hvězda Deneb. Ta je jednou z nejvzdálenějších hvězd, kterou na obloze vidíme bez přístrojů.
Další stálicí je souhvězdí Lištičky. Pro jeho pozorování stačí lovecký dalekohled – s tím rozpoznáte tzv. Ramínko na šaty neboli desítku stálých hvězd. Kde ho najít? Nachází se zhruba ve třetině cesty od zmíněného Albirea ke hvězdě Altair v Orlovi. Stačí hledat tvar ramínka. Na severovýchod od Ramínka se nachází hrot sousedního souhvězdí Šípu. I pro jeho pozorování je potřeba dalekohled.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…