Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nižší sazba DPH zlevní knihy, léky a dětskou výživu

Nejen vášniví čtenáři, nakladatelé a knihkupci budou mít od Nového roku důvod k radosti. Poslaneckou sněmovnou totiž prošel zákon, který stanovuje třetí, sníženou sazbu daně z přidané hodnoty na knihy, léky a dětskou výživu. Kromě dvou sazeb DPH, 15% a 21%, bude ještě snížená sazba ve výši 10 %.

Návrh prošel Poslaneckou sněmovnou a nyní ho čeká projednávání v Senátu, kde mají ovšem levicové strany většinu, a následně podpis prezidenta. Neočekává se, že by v průběhu procesu schvalování nastaly komplikace, a proto lze předpokládat, že budou výše uvedené komodity od ledna 2015 opravdu levnější – alespoň podle obchodníků by se mělo snížení DPH jistým způsobem promítnout do konečné ceny.

Ministerstvo financí dále plánuje, že by se ještě během tohoto volebního období měly zredukovat daňové sazby na dvě a že by se měly položky, na které se vztahuje 15% DPH, přesunout do sazby snížené. Podobně premiér uvažuje i o tom, že by se do nejnižší sazby měly přesunout i potraviny.

Pokud dojde k uplatnění i těchto návrhů, mohou si čeští spotřebitelé mnout ruce. Základní položky jejich nákupního seznamu by se totiž měly v budoucnu zlevnit, což ocení úplně každy.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/leky-knihy-a-detska-vyziva-zlevni-cesko-dostalo-treti-sazbu-dph-pw0-/ekonomika.aspx?c=A140924_110456_ekonomika_kop

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …