Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nižší sazba DPH zlevní knihy, léky a dětskou výživu

Nejen vášniví čtenáři, nakladatelé a knihkupci budou mít od Nového roku důvod k radosti. Poslaneckou sněmovnou totiž prošel zákon, který stanovuje třetí, sníženou sazbu daně z přidané hodnoty na knihy, léky a dětskou výživu. Kromě dvou sazeb DPH, 15% a 21%, bude ještě snížená sazba ve výši 10 %.

Návrh prošel Poslaneckou sněmovnou a nyní ho čeká projednávání v Senátu, kde mají ovšem levicové strany většinu, a následně podpis prezidenta. Neočekává se, že by v průběhu procesu schvalování nastaly komplikace, a proto lze předpokládat, že budou výše uvedené komodity od ledna 2015 opravdu levnější – alespoň podle obchodníků by se mělo snížení DPH jistým způsobem promítnout do konečné ceny.

Ministerstvo financí dále plánuje, že by se ještě během tohoto volebního období měly zredukovat daňové sazby na dvě a že by se měly položky, na které se vztahuje 15% DPH, přesunout do sazby snížené. Podobně premiér uvažuje i o tom, že by se do nejnižší sazby měly přesunout i potraviny.

Pokud dojde k uplatnění i těchto návrhů, mohou si čeští spotřebitelé mnout ruce. Základní položky jejich nákupního seznamu by se totiž měly v budoucnu zlevnit, což ocení úplně každy.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/leky-knihy-a-detska-vyziva-zlevni-cesko-dostalo-treti-sazbu-dph-pw0-/ekonomika.aspx?c=A140924_110456_ekonomika_kop

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…