Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nižší sazba DPH zlevní knihy, léky a dětskou výživu

Nejen vášniví čtenáři, nakladatelé a knihkupci budou mít od Nového roku důvod k radosti. Poslaneckou sněmovnou totiž prošel zákon, který stanovuje třetí, sníženou sazbu daně z přidané hodnoty na knihy, léky a dětskou výživu. Kromě dvou sazeb DPH, 15% a 21%, bude ještě snížená sazba ve výši 10 %.

Návrh prošel Poslaneckou sněmovnou a nyní ho čeká projednávání v Senátu, kde mají ovšem levicové strany většinu, a následně podpis prezidenta. Neočekává se, že by v průběhu procesu schvalování nastaly komplikace, a proto lze předpokládat, že budou výše uvedené komodity od ledna 2015 opravdu levnější – alespoň podle obchodníků by se mělo snížení DPH jistým způsobem promítnout do konečné ceny.

Ministerstvo financí dále plánuje, že by se ještě během tohoto volebního období měly zredukovat daňové sazby na dvě a že by se měly položky, na které se vztahuje 15% DPH, přesunout do sazby snížené. Podobně premiér uvažuje i o tom, že by se do nejnižší sazby měly přesunout i potraviny.

Pokud dojde k uplatnění i těchto návrhů, mohou si čeští spotřebitelé mnout ruce. Základní položky jejich nákupního seznamu by se totiž měly v budoucnu zlevnit, což ocení úplně každy.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/leky-knihy-a-detska-vyziva-zlevni-cesko-dostalo-treti-sazbu-dph-pw0-/ekonomika.aspx?c=A140924_110456_ekonomika_kop

Související články

Inspirace

Pardubické Senior taxi vyjede poprvé v červnu

Byznys

K šetrnému nakládání s vodou se přihlásilo 7 velkých firem

Byznys

Opatření slovenské vlády mají zlepšit životní úroveň obyvatelstva

Byznys

Každá podpora se počítá! V nelehké době pomohou i smysluplné nákupy

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.