Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Otevření první konverzační pokladny. Zdroj: Jumbo

Lidé, kteří trpí samotou a nejsou při nákupu ve spěchu, mohou v Nizozemí nově využít takzvaných konverzačních pokladen. Do jednoho roku by se pomalé pokladny měly nacházet ve 200 pobočkách supermarketu Jumbo po celé zemi.

Na speciálně označených pokladnách si pak zákazníci mohou při placení v klidu popovídat s příjemně naladěnou obsluhou. Řetězec chce zaváděním konverzačních pokladen snížit samotu svých zákazníků a ideálně jí také předcházet. „Jsme hrdí na naše zaměstnance, kteří iniciativu aktivně podporují a mají upřímný zájem pomáhat lidem udržovat mezilidský kontakt. Jedná se o malé, ale cenné gesto, které má význam obzvláště v době digitalizace a zrychlování,“ uvedla ředitelka firemní kultury Jumbo Colette Cloosterman-van Eerd.

Supermarket Jumbo je členem Národní koalice proti samotě, která sdružuje vládní instituce, sociální organizace a firmy v boji proti samotě nizozemských obyvatel. Kromě pomalých pokladen řetězec již v minulosti zavedl takzvané konverzační rohy, kde si mohou zákazníci povídat třeba u šálku kávy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…