Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nevidomí si mohou díky virtuální realitě osahat umělecká díla

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: nadace Leontinka

Lidé s poruchami vidění mají jen omezené možnosti, jak vnímat umění. Informace zpravidla získávají pouze od průvodců nebo z informačních tabulí, některé sochy si občas lze osahat, ale jde spíš o výjimku. Unikátní projekt nyní sochy zprostředkovává skrze virtuální realitu.

Pojekt Touching Masterpieces je založený na technologii španělské firmy NeuroDigital ve spolupráci s Národní galerií v Praze a nadací Leontinka. V rámci procesu se nejprve naskenují slavné sochy, poté převedou do virtuální reality a nevidomým se zprostředkují skrze speciální rukavice a systém vibrací.

„Chvilku jsem si musel zvykat na to, jak vlastně rukavice fungují a na ten specifický pocit. Pak jsem ale dokázal pod rukama cítit naprosto jasné kontury sochy, jako by skutečně stála přede mnou.,“ popsal nevidomý Jakub. Zájemci si mohli technologii sami vyzkoušet během dvou ukázkových březnových dnů v Národní galerii. Společnost NeuroDigital by nyní ráda našla další partnery pro budoucí spolupráci.

Související články

Inspirace

Handicapovaní a zdraví vyjezdili na Václaváku peníze pro charitu

Inspirace

Projekt Návštěvy potmě propojuje světy nevidomých a seniorů

Inspirace

Náplavku pod Rašínovým nábřežím oživí lavičky i galerie

Společnost

Nevidomí se snadněji přepraví brněnskými šalinami

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.