Lidé s poruchami vidění mají jen omezené možnosti, jak vnímat umění. Informace zpravidla získávají pouze od průvodců nebo z informačních tabulí, některé sochy si občas lze osahat, ale jde spíš o výjimku. Unikátní projekt nyní sochy zprostředkovává skrze virtuální realitu.
Pojekt Touching Masterpieces je založený na technologii španělské firmy NeuroDigital ve spolupráci s Národní galerií v Praze a nadací Leontinka. V rámci procesu se nejprve naskenují slavné sochy, poté převedou do virtuální reality a nevidomým se zprostředkují skrze speciální rukavice a systém vibrací.
„Chvilku jsem si musel zvykat na to, jak vlastně rukavice fungují a na ten specifický pocit. Pak jsem ale dokázal pod rukama cítit naprosto jasné kontury sochy, jako by skutečně stála přede mnou.,“ popsal nevidomý Jakub. Zájemci si mohli technologii sami vyzkoušet během dvou ukázkových březnových dnů v Národní galerii. Společnost NeuroDigital by nyní ráda našla další partnery pro budoucí spolupráci.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…