Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nesem vám noviny, poslouchejte: Vánoce přinesly do Česka spoustu dobra

Foto: Nadace Veronica

Kouzlo Vánoc je aktuálně přítomné na každém rohu. My jsme vám ho ze všech těch rohů po celé republice posbírali a shromáždili do tohoto článku. Dokáže vám, že advent je plný nejen nezapomenutelné atmosféry, ale i radosti a dobrých skutků.

Kouzelná atmosféra napříč Českem

Tisíce vánočních světel rozzářily už koncem listopadu české ulice i domovy. Ale nejen to. V řadě měst se světélky ozdobily taky prostředky hromadné dopravy – v Praze tramvaje, v Brně šaliny, v Karlových Varech autobus, …

To ve Frýdlantu musíte za vánoční atmosférou pěšky. Místní zde vytvořili unikátní betlémskou stezku, do jejíhož vzniku se zapojili jak jednotlivci, tak firmy. Dohromady nabízejí bezmála padesátku zastávek, přičemž u každé lze najít jiný betlém – tu dřevěný, jinde papírový, někde i vlastnoručně vyráběný. Seznam míst včetně plánku je k dispozici v informačním centru města i online.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Předvánoční radost ze zoo

I zvířata se před Vánoci mají v Česku dobře. Zoologické zahrady v průběhu adventu ukázaly hned několik příkladů. V brněnské zoo mohou návštěvníci splnit zvířatům jejich přání o kterémkoliv z adventních víkendů, a dokonce i první víkend v lednu. ZOO PARK Vyškov zase nabízí možnost přispět na pravidelnou sbírku pomáhající opuštěným psům. Zoo v Táboře přišla se snadnou formou pomoci online – na jejich webu si zájemci mohou vždy z několika variant vybrat, jakému zvířeti a jaký balíček věnují.

Snad všechny zoo pak připomínají možnost symbolické adopce některého ze zvířat. Jde o originální vánoční dárek, kterým se dá zavděčit zvlášť těm, kteří – dle svých vlastních slov – nic nechtějí ani nepotřebují. Vybrali byste buvola z královédvorské zoo, nebo mravenečníka z té pražské? Obě zahrady mimochodem nabízejí také možnost přispět některému ze zvířat na jídlo.

Pomoc pro stánkaře

Konec listopadu nemile překvapil stánkaře, když byl v rámci opatření proti šíření koronaviru uveden v platnost zákaz konání vánočních trhů. Záhy ale vznikla spousta iniciativ ve snaze prodejcům pomoci. O kroku online supermarketu Rohlík, který trhovcům umožnil prodej jejich výrobků online, už jsme vás informovali dříve. Jde ale jen o jeden příklad z mnoha.

Díky iniciativě Darujeme české Vánoce a místním dobrovolníkům vznikla krajská online tržiště, kde mohou tvůrci zdarma nabízet své produkty. Online platformu poskytlo i město Brno, kde si tržiště za tónů vánoční hudby můžete virtuálně projít a prohlédnout si zde stánky, potažmo weby jednotlivých prodejců. A bude vám k tomu i sněžit. V Jablonci nad Nisou pak lze nakoupit naživo, protože zde operativně vznikl tzv. Štědrý dům. Ten tvůrcům nabídl v rekordním čase nachystaný vnitřní prostor, kde mohou své výrobky nabídnout namísto zrušených venkovních trhů.

Foto: Rezekvítek

Stromky s přidanou hodnotou

Vedle fauny tu máme i zajímavosti ze světa vánoční flóry. Vánoční stromky jsou nejen jedním ze symbolů Vánoc, ale leckdy také nositelem vytoužených přání. V Třebíči u divadla jeden takový stromek střeží přání místních seniorů – kdokoliv si některé z nich může vybrat a splnit ho. Radost rozdávají i stromky z Ralska. Padesát jich bylo rozvezeno po okolí, aby zde potěšily děti v dětských domovech i školách nebo seniory v pobytových zařízeních.

Kouzelnou myšlenku si nesou i stromky v květináči, které jsou u Čechů rok od roku oblíbenější. Nabízejí ideální alternativu pro ty, kdo se stromečku nechtějí vzdát, ale zároveň by rádi zasáhli přírodu co nejméně. Stromky z květináčů se po své vánoční směně na jaře pravidelně vysazují do přírody.

Zdroje: oficiální stránky měst a zoo, ekolist.cz, drbna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Střevní bakterie mohou pozitivně ovlivňovat motivaci ke cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…