Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nesem vám noviny, poslouchejte: Vánoce přinesly do Česka spoustu dobra

Foto: Nadace Veronica

Kouzlo Vánoc je aktuálně přítomné na každém rohu. My jsme vám ho ze všech těch rohů po celé republice posbírali a shromáždili do tohoto článku. Dokáže vám, že advent je plný nejen nezapomenutelné atmosféry, ale i radosti a dobrých skutků.

Kouzelná atmosféra napříč Českem

Tisíce vánočních světel rozzářily už koncem listopadu české ulice i domovy. Ale nejen to. V řadě měst se světélky ozdobily taky prostředky hromadné dopravy – v Praze tramvaje, v Brně šaliny, v Karlových Varech autobus, …

To ve Frýdlantu musíte za vánoční atmosférou pěšky. Místní zde vytvořili unikátní betlémskou stezku, do jejíhož vzniku se zapojili jak jednotlivci, tak firmy. Dohromady nabízejí bezmála padesátku zastávek, přičemž u každé lze najít jiný betlém – tu dřevěný, jinde papírový, někde i vlastnoručně vyráběný. Seznam míst včetně plánku je k dispozici v informačním centru města i online.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Předvánoční radost ze zoo

I zvířata se před Vánoci mají v Česku dobře. Zoologické zahrady v průběhu adventu ukázaly hned několik příkladů. V brněnské zoo mohou návštěvníci splnit zvířatům jejich přání o kterémkoliv z adventních víkendů, a dokonce i první víkend v lednu. ZOO PARK Vyškov zase nabízí možnost přispět na pravidelnou sbírku pomáhající opuštěným psům. Zoo v Táboře přišla se snadnou formou pomoci online – na jejich webu si zájemci mohou vždy z několika variant vybrat, jakému zvířeti a jaký balíček věnují.

Snad všechny zoo pak připomínají možnost symbolické adopce některého ze zvířat. Jde o originální vánoční dárek, kterým se dá zavděčit zvlášť těm, kteří – dle svých vlastních slov – nic nechtějí ani nepotřebují. Vybrali byste buvola z královédvorské zoo, nebo mravenečníka z té pražské? Obě zahrady mimochodem nabízejí také možnost přispět některému ze zvířat na jídlo.

Pomoc pro stánkaře

Konec listopadu nemile překvapil stánkaře, když byl v rámci opatření proti šíření koronaviru uveden v platnost zákaz konání vánočních trhů. Záhy ale vznikla spousta iniciativ ve snaze prodejcům pomoci. O kroku online supermarketu Rohlík, který trhovcům umožnil prodej jejich výrobků online, už jsme vás informovali dříve. Jde ale jen o jeden příklad z mnoha.

Díky iniciativě Darujeme české Vánoce a místním dobrovolníkům vznikla krajská online tržiště, kde mohou tvůrci zdarma nabízet své produkty. Online platformu poskytlo i město Brno, kde si tržiště za tónů vánoční hudby můžete virtuálně projít a prohlédnout si zde stánky, potažmo weby jednotlivých prodejců. A bude vám k tomu i sněžit. V Jablonci nad Nisou pak lze nakoupit naživo, protože zde operativně vznikl tzv. Štědrý dům. Ten tvůrcům nabídl v rekordním čase nachystaný vnitřní prostor, kde mohou své výrobky nabídnout namísto zrušených venkovních trhů.

Foto: Rezekvítek

Stromky s přidanou hodnotou

Vedle fauny tu máme i zajímavosti ze světa vánoční flóry. Vánoční stromky jsou nejen jedním ze symbolů Vánoc, ale leckdy také nositelem vytoužených přání. V Třebíči u divadla jeden takový stromek střeží přání místních seniorů – kdokoliv si některé z nich může vybrat a splnit ho. Radost rozdávají i stromky z Ralska. Padesát jich bylo rozvezeno po okolí, aby zde potěšily děti v dětských domovech i školách nebo seniory v pobytových zařízeních.

Kouzelnou myšlenku si nesou i stromky v květináči, které jsou u Čechů rok od roku oblíbenější. Nabízejí ideální alternativu pro ty, kdo se stromečku nechtějí vzdát, ale zároveň by rádi zasáhli přírodu co nejméně. Stromky z květináčů se po své vánoční směně na jaře pravidelně vysazují do přírody.

Zdroje: oficiální stránky měst a zoo, ekolist.cz, drbna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…