Stromky v květináči jsou pro lidi na vánoční svátky čím dál častější volbou. Body, které možná ztrácí za ne úplně dokonalý vzhled, nabírají zpět díky své udržitelnosti. Při správném zacházení totiž po Vánocích získají své čestné místo nikoliv u popelnic, ale v přírodě.
Do květináčů jsou zasazovány nejčastěji jedle bělokoré a zájemce vyjdou přibližně na stokorunu. Zájem o stromky přitom každoročně roste. Lesy hlavního města Prahy jich v minulých letech nabízely kolem 350 kusů, letos si jich lidé koupili hned dva tisíce. Každoroční nárůst potvrzují i v brněnském spolku Rezekvítek, kde už loni prodali přibližně 1 700 kusů.
„Při dodržení správného postupu by stromky měly v pořádku zvládnout svůj náročný vánoční úkol ve vytopených domech a bytech. A protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese,“ vysvětlují Lesy hlavního města Prahy.
Vysadit stromek může po zimě člověk sám na vlastní zahradě nebo lze využít společného sázení, což se jeví jako hezká povánoční tradice. „V posledních letech jsme společnými silami vysadili stovky stromků a každým rokem se zájem o společnou výsadbu zvyšuje,“ uvádí organizace Rezekvítek. I díky ní se tak do české přírody vrací druh, který v minulém století téměř vymizel.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…