Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Není vosk jako vosk. Přírodní svíčky neškodí a mnohem déle hoří

Zájem o přírodní svíčky roste. Zdroj: Freepik

Mihotavé světlo svíček spolehlivě vykouzlí příjemnou atmosféru, navodí hřejivý pocit a neodmyslitelně patří také k Vánocům. Životnímu prostředí však běžné svíčky z parafínu příliš nesvědčí. Naštěstí se nabídka přírodních alternativ neustále rozrůstá.

Manželé Schmidtovi se nadchli pro ekologii a život v souladu s přírodou. Zdroj: rozvoneno.cz

Zájem o přírodní svíčky v posledních letech intenzivně roste. Potvrzuje to i Ester Schmidtová, která se svým manželem Michaelem vyrábí pod značkou Rozvoněno svíčky šetrné k přírodě i lidskému zdraví. „Nejen, že vyrábíme svíčky z přírodních vosků, ale i naše vůně pochází ze stoprocentně přírodních éterických olejů. Svíčky odléváme do již jednou použitých skleniček, například od jogurtů, čímž podporujeme bezodpadovou filozofii. Odpad se snažíme omezovat také při balení zboží – naše obalové materiály zpravidla jedou minimálně druhé kolo,” vyjmenovává Ester.

Pro výrobu svíček využívají především sójový a kokosový vosk, tedy přírodní suroviny, které mají mnohem lepší vlastnosti než běžný parafín. Neobsahují živočišné složky, pesticidy, herbicidy či toxické látky a žádné škodlivé sloučeniny nevylučují ani při hoření. Navíc jsou biologicky zcela odbouratelné.

Přírodní svíčky většinou vznikají ručně a mnohdy doslova za humny. Zdroj: rozvoneno.cz

Při výběru svíček se vyplatí vsadit na kvalitu

Aby vám dělaly radost co nejdéle, vyžadují přírodní svíčky určitý způsob péče. Před každým zapálením je vhodné zastřihnout knot na délku 4 až 5 milimetru a poté nechat vosk roztát až do okrajů, aby se nevytvořil tunel. Přírodní vosky jsou sice o poznání dražší než běžný parafín, jedná se však o dlouhodobou investici – svíčky z nich vyrobené totiž vydrží hořet až o polovinu déle.

Přírodní svíčky mají hned několik výhod. Zdroj: Freepik

Obavy z alternativních surovin přitom můžete hodit za hlavu. Sójový vosk se získává přímo ze sójových bobů a po roztavení je dokonce vhodný k masážním účelům. Ester s Michaelem si navíc dávají záležet na tom, aby jejich vosky pocházely ze sóji, která není geneticky modifikovaná. Kokosový vosk je pak získáván z dužiny kokosu, jeho typické aroma však nepřejímá. „Někteří lidé očekávají, že budou vosky vonět po sóji a kokosu, ale není tomu tak,” dodává mladý pár, který při výrobě vonných svíček používá například ekologicky pěstovanou levanduli z vlastního políčka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Které místo na světě je nejlepší? Známe výsledky turistických Oscarů!

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…