Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Není vosk jako vosk. Přírodní svíčky neškodí a mnohem déle hoří

Zájem o přírodní svíčky roste. Zdroj: Freepik

Mihotavé světlo svíček spolehlivě vykouzlí příjemnou atmosféru, navodí hřejivý pocit a neodmyslitelně patří také k Vánocům. Životnímu prostředí však běžné svíčky z parafínu příliš nesvědčí. Naštěstí se nabídka přírodních alternativ neustále rozrůstá.

Manželé Schmidtovi se nadchli pro ekologii a život v souladu s přírodou. Zdroj: rozvoneno.cz

Zájem o přírodní svíčky v posledních letech intenzivně roste. Potvrzuje to i Ester Schmidtová, která se svým manželem Michaelem vyrábí pod značkou Rozvoněno svíčky šetrné k přírodě i lidskému zdraví. „Nejen, že vyrábíme svíčky z přírodních vosků, ale i naše vůně pochází ze stoprocentně přírodních éterických olejů. Svíčky odléváme do již jednou použitých skleniček, například od jogurtů, čímž podporujeme bezodpadovou filozofii. Odpad se snažíme omezovat také při balení zboží – naše obalové materiály zpravidla jedou minimálně druhé kolo,” vyjmenovává Ester.

Pro výrobu svíček využívají především sójový a kokosový vosk, tedy přírodní suroviny, které mají mnohem lepší vlastnosti než běžný parafín. Neobsahují živočišné složky, pesticidy, herbicidy či toxické látky a žádné škodlivé sloučeniny nevylučují ani při hoření. Navíc jsou biologicky zcela odbouratelné.

Přírodní svíčky většinou vznikají ručně a mnohdy doslova za humny. Zdroj: rozvoneno.cz

Při výběru svíček se vyplatí vsadit na kvalitu

Aby vám dělaly radost co nejdéle, vyžadují přírodní svíčky určitý způsob péče. Před každým zapálením je vhodné zastřihnout knot na délku 4 až 5 milimetru a poté nechat vosk roztát až do okrajů, aby se nevytvořil tunel. Přírodní vosky jsou sice o poznání dražší než běžný parafín, jedná se však o dlouhodobou investici – svíčky z nich vyrobené totiž vydrží hořet až o polovinu déle.

Přírodní svíčky mají hned několik výhod. Zdroj: Freepik

Obavy z alternativních surovin přitom můžete hodit za hlavu. Sójový vosk se získává přímo ze sójových bobů a po roztavení je dokonce vhodný k masážním účelům. Ester s Michaelem si navíc dávají záležet na tom, aby jejich vosky pocházely ze sóji, která není geneticky modifikovaná. Kokosový vosk je pak získáván z dužiny kokosu, jeho typické aroma však nepřejímá. „Někteří lidé očekávají, že budou vosky vonět po sóji a kokosu, ale není tomu tak,” dodává mladý pár, který při výrobě vonných svíček používá například ekologicky pěstovanou levanduli z vlastního políčka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Češi ohromili v USA. Vytváří tam unikátní outdoorový park s divokou řekou

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…