Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nenechte si štěstí uletět. Rozmanitost ptactva pozitivně ovlivňuje naši spokojenost

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Klíč ke spokojenému životu se skrývá v korunách stromů. Vyplývá to z nové studie, která potvrdila souvislost mezi diverzitou ptactva v okolí a pocitem spokojenosti. Nákup krmítek a důslednější ochrana přírody se tak ukazuje jako dlouhodobá investice nejen do životního prostředí, ale i do psychického zdraví.

Druhová rozmanitost ptáků v okolní přírodě má na spokojenost Evropanů pozitivní vliv přibližně stejnou měrou jako výše příjmu. Výzkumníci tento přínos dokonce vyčíslili. Zjistili, že pokud ve vašem okolí přibude čtrnáct nových druhů ptáků, vaše spokojenost se zvýší podobně, jako kdyby vám na výplatní pásce přistálo o 3200 korun navíc.

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Tento objev jde ruku v ruce s dřívějším zjištěním, že poslouchání ptačího zpěvu pomáhá snížit stres a že návštěvníci parků s širší druhovou rozmanitostí vykazují větší psychickou pohodu. Snadná dostupnost parků a jiných veřejných zelených ploch je pak dalším faktorem, který pocit spokojenosti pozitivně ovlivňuje.

Kromě impulzu k zamyšlení jednotlivců mohou být tyto závěry zásadní také pro politická rozhodnutí a zavádění environmentálních opatření na mezinárodní úrovni. Ochrana ohrožených druhů ptáků se totiž ukazuje být nejen ochranou rozmanitosti přírody, ale i významnou investicí do dobrých životních podmínek a blahobytu lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…