Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nenechte si štěstí uletět. Rozmanitost ptactva pozitivně ovlivňuje naši spokojenost

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Klíč ke spokojenému životu se skrývá v korunách stromů. Vyplývá to z nové studie, která potvrdila souvislost mezi diverzitou ptactva v okolí a pocitem spokojenosti. Nákup krmítek a důslednější ochrana přírody se tak ukazuje jako dlouhodobá investice nejen do životního prostředí, ale i do psychického zdraví.

Druhová rozmanitost ptáků v okolní přírodě má na spokojenost Evropanů pozitivní vliv přibližně stejnou měrou jako výše příjmu. Výzkumníci tento přínos dokonce vyčíslili. Zjistili, že pokud ve vašem okolí přibude čtrnáct nových druhů ptáků, vaše spokojenost se zvýší podobně, jako kdyby vám na výplatní pásce přistálo o 3200 korun navíc.

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Tento objev jde ruku v ruce s dřívějším zjištěním, že poslouchání ptačího zpěvu pomáhá snížit stres a že návštěvníci parků s širší druhovou rozmanitostí vykazují větší psychickou pohodu. Snadná dostupnost parků a jiných veřejných zelených ploch je pak dalším faktorem, který pocit spokojenosti pozitivně ovlivňuje.

Kromě impulzu k zamyšlení jednotlivců mohou být tyto závěry zásadní také pro politická rozhodnutí a zavádění environmentálních opatření na mezinárodní úrovni. Ochrana ohrožených druhů ptáků se totiž ukazuje být nejen ochranou rozmanitosti přírody, ale i významnou investicí do dobrých životních podmínek a blahobytu lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu