Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nenápadná bakterie může zajistit pitnou vodu lidem z rozvojových zemí

1 minuta radosti
Ilustrační foto: Pexels

Do roku 2050 bude podle vědeckých odhadů každý čtvrtý obyvatel Indie bez pitné vody. Výzkumníci proto stále pracují na vývoji technologií, které by dokázaly levně a účinně vyčistit odpadní vody a krizi tak odvrátit. Informoval o tom server Hindustan Times.

Nejnovější objev vědců z Institutu Technologií na Univerzitě Banaras Hindu může pro obyvatele rozvojových zemí znamenat zásadní naději na přežití. Bakteriální kmen s názvem microbacterium paraoxydans strain VSVM IIT totiž podle výzkumníků dokáže z odpadních vod efektivně vyfiltrovat toxický šestimocný chrom, a učinit je tak bezpečné ke konzumaci.

Právě chrom je podle vědců u lidí zodpovědný za poruchy ledvin, jater či plodnosti nebo za rozvoj rakoviny. Jeho přítomnost ve vodě je proto vysoce nebezpečná. „Bakterie umí chrom vyfiltrovat bez odborné pomoci člověka. Tento způsob je nízkonákladový, efektivní, netoxický a velmi banální,“ doplnil hlavní autor studie zveřejněné v časopise Journal of Enviromental Chemical Engeneering Vishal Mishra.

Zdroj: Hindustan Times

Související články

Zaručeně zlepší den

Za tajné sundání kondomu doživotí. Které státy aplikují tvrdé tresty?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Oslavy neberou konce. Svatomartinské víno letos trhlo rekord

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…