Působení bakterií nemusí být vždy nutně negativní a škodlivé. Někdy mohou být i nápomocné. Dokazuje to příklad rodiny, která zorganizovala inovativní projekt záchrany uměleckých děl právě pomocí působení bakterií, informoval server Radio Wave.
Mikrobioložka Pilar Bosch a její matka, restaurátorka Pilar Roig, společně pracují na obnově cenných fresek v jednom z nejstarších kostelů ve španělské Valencii. Používají k tom bakterie, které trénují tak, že jim dávají jako potravu vzorky lepidla s obsahem zvířecího kolagenu. Bakterie pak produkují enzymy, které lepidlo rozkládají. Společně pak takto upravené bakterie aplikují ve směsi s alginátovým gelem na poškozené fresky. Po třech hodinách gel odstraní a fresky jsou bez lepidla.
Pilar Bosch už dříve úspěšně použila bakterie také při restaurátorských projektech v italských městech Pisa a Monte Cassino a v Santiagu de Compostela v severním Španělsku. V tomto počínání je však spíše průkopnicí.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…