Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejžhavější kandidát na život ve vesmíru má nejspíš oceány podobné Zemi, ukázal nový model

Ilustrační foto: Depositphotos

Jupiterův měsíc Europa má nejspíš oceány bohaté na kyslík podobné těm na Zemi, předpokládá nový vědecký model. Na Jupiteru bychom asi život hledali marně. Europa, jako jeden z jeho 64 měsíců, je však na život ve vesmíru předním kandidátem.

Podle astronomů se pod zmrzlým povrchem Europy nachází podpovrchový oceán, který by podle současného pozorování mohl být teplý, slaný a bohatý na živiny umožňující primitivní formy života.

O oceánech na Europě vědci věděli už dříve. Současný model však přinesl nové zajímavé poznatky. Měsíc pravděpodobně stahuje kyslík pod svůj ledový krunýř. Pokud by se vědecké modely potvrdily, znamenalo by to velkou šanci na nalezení života.

Také jiná hlediska hrají životu na Europě do karet – především je zde dostatek vody, dokonce více než na Zemi. Příliv a odliv způsobený Jupiterem zase vytváří nezbytnou energii, která zabraňuje zamrznutí oceánů.

O existenci života na Europě však dosud nemáme žádné důkazy, ačkoliv o tom ve vědeckých kruzích probíhá vášnivá debata. Jak je to s Europou doopravdy, zjistíme teprve až NASA vyšle sondu Europa Clipper, která prozkoumá chemické složení tohoto vzdáleného měsíce. Do té doby si vědci musejí vystačit s různými simulacemi a modely.

Zdroj: sciencealert.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…