Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejoblíbenější barva je modrá, symbolizuje harmonii

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Máte svou oblíbenou barvu? Snad každý ji má. Ať už vědomě, či nevědomě. A u většiny z nás – a to napříč světem – boduje modrá.

Internetová výzkumná společnost YouGov položila svým respondentům prostou otázku: Jaká je vaše nejoblíbenější barva? Odpovědi byly zajímavé. Zatímco barvy, které se umístily na druhém či třetím místě, se lišily podle země původu dotazovaných, na vítězné barvě se shodli všichni. Modrou označilo nejvíce účastníků ze všech deseti zahrnutých zemí nacházejících se na čtyřech kontinentech. Lišil se pouze podíl lidí, kteří mají modrou v oblibě. Největší byl ve Spojeném království, kde tvořil 33 %, nejnižší v Indonésii, kde byl o deset procent menší.

Podle psychologů symbolizuje modrá barva harmonii, klidu, mír a uspokojení. Je to barva vody, vzduchu a také nebe. Její hlavní schopností je, že uklidňuje.

Zajímavé je, že modrou barvu nevolila žádná specifická skupina lidí. Označili ji muži i ženy, mladí i staří, běloši, černoši i Hispánci. Drobné rozdíly by se přesto našly, například v rámci pohlaví upřednostnilo modrou více mužů než žen.

Autoři výzkumu poukazují i na to, že lidé mají tendenci inklinovat k některým barvám vlivem prostředí, v němž žijí. I přesto uspěla modrá i v Číně, kde jsou žlutá, červená a zelená považovány za barvy, které nosí štěstí.

Druhé místo v oblíbenosti už se napříč zeměmi lišilo, nicméně v žádné se na něj nedostala jiná barva než červená, fialová nebo zelená. Mezi nejméně oblíbenými barvami se naopak objevovala hnědá, bílá a oranžová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…