Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejnovější studie ukazuje, že dvě mužské antikoncepční pilulky by mohly rozšířit možnosti kontroly plodnosti

6 minut radosti
Ilustrační foto: Pexels

Odpovědnost za kontrolu plodnosti a ochranu před otěhotněním by se konečně mohla přesunout i na muže. Zdá se, že mužské antikoncepční pilulky snižují hladinu testosteronu bez nežádoucích vedlejších účinků. První mužská pilulková antikoncepce je téměř tady, píše server Interesting Engineering.

V první fázi klinických studií se ukazuje, že dvě experimentální mužské antikoncepční pilulky – DMAU a 11β-MNTDC – účinně snižují hladinu testosteronu, aniž by způsobovaly nepřijatelné vedlejší účinky. Teoreticky se jedná o proces, kdy by produkce spermií byla zpomalena na základě absence adekvátního testosteronu ve varlatech.

Studie byla podrobněji představena na výročním setkání Endokrinní společnosti v Atlantě. Výzkumy staví na znalostech mnoha desetiletí vývoje antikoncepce pro ženy a také na úspěchu s dalšími kombinovanými hormonálními metodami, jako je Nestorone (gestagen) a testosteronový gel pro regulaci sekrece a produkce spermií u mužů.

Užívání antikoncepce

Od té doby, co byla antikoncepční pilulka poprvé schválena jako vhodná forma antikoncepce v USA v roce 1960, nutnost používat antikoncepci dopadá převážně na lidi s ženskými reprodukčními orgány. Výzkum Centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že v letech 2015–2017 užívalo antikoncepci v USA 64,9 procent ze 72,2 milionů žen ve věku 15 až 49 let, přičemž nejběžnější metodou byla ženská sterilizace, perorální antikoncepční pilulky, dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce a kondom (8,7 %).

Údaje z Národního průzkumu růstu rodiny z let 2015–2017 odhalily, že téměř všechny ženy v určité fázi svého života používají nějakou formu antikoncepce. V současné době americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil 17 antikoncepčních metod pro osoby s ženským reprodukčním systémem a pouze dvě pro osoby s mužskými reprodukčními systémy – kondom a vasektomii. Někteří lidé také praktikují alternativní metody, jako je přirozené plánování rodičovství nebo metoda přerušovaného sexu, ale obě tyto metody mají velmi vysokou míru selhání, a tedy vysoké riziko nechtěného těhotenství.

Komplikace vývoje mužské antikoncepce

V posledních letech se objevily zprávy o pokusech užívání hormonálních gelů a injekcí pro muže, ale nejsou široce dostupné. U vývoje mužské hormonální antikoncepce existuje několik komplikací. „První zahrnuje vývoj prvního léku svého druhu, který budou používat zdraví muži, kteří nejsou vystaveni zdravotním rizikům vyplývajícím z těhotenství,“ uvádí autoři výzkumu. Tento fakt nastavuje laťku bezpečnosti velmi vysoko. Jako vždy je u nového léku vyžadováno rozsáhlé testování, aby se zajistilo, že neexistují žádná zdravotní rizika. Spolehlivé a úplné blokování produkce milionů spermií každý den (u mužů) oproti zabránění uvolnění jediného vajíčka za měsíc (u žen) je navíc z biologického hlediska mnohem složitější. Konkrétní léky pro zabránění právě produkce spermií, které byly testovány, měly často vážné vedlejší účinky. Jako vždy je u nového léku vyžadováno rozsáhlé testování, aby se zajistilo, že neexistují žádná zdravotní rizika.

Malý zájem je však také ze strany velkých farmaceutických společností, z nichž některé vydělávají na ženských antikoncepčních pilulkách miliardy a do vývoje nových variant odmítají investovat.

Pokud by se však zájem farmaceutických firem podařilo celosvětově zvýšit, mohlo by to výrazně posunout a urychlit výzkum týkající se rozvoje nových možností mužské antikoncepce.

Ilustrační foto: Pixabay

Experimenty a výsledky

Studie nových pilulek zahrnovala 96 zdravých mužských účastníků ve dvou klinických studiích fáze 1. Jak již bylo zmíněno, použití DMAU a 11β-MNTDC potlačuje testosteron. Snížení hladiny testosteronu může vést k nepříjemným vedlejším účinkům, ale většina mužů zapojených do studie byla ochotna pokračovat v užívání léků. V každé studii byli muži náhodně rozděleni tak, aby dostávali dávky dvou nebo čtyř perorálních pilulek, buď aktivního léku, nebo placeba, denně po dobu 28 dnů. Hladiny testosteronu u těch, kteří užívali aktivní lék, výrazně klesly pod normální rozmezí po sedmi dnech užívání. U mužů užívajících placebo zůstala hladina testosteronu v normálním rozmezí. Až 75 procent mužů, kteří užívali pilulky, uvedlo, že by ji byli ochotni užívat v budoucnu, ve srovnání se 46,4 procenty těch, kteří užívali placebo. Bylo také vypozorováno, že muži, kteří užívali denní dávku čtyř pilulek (400 miligramů), měli nižší hladinu testosteronu než ti, kteří užívali dávku dvou pilulek, 200 miligramů. Zároveň u testovaných nebyly pozorovány žádné závažné vedlejší účinky. Vyskytly se ale mírnější projevy, jako je akné a změny libida (zvýšené i snížené), bolesti hlavy a erektilní dysfunkce u několika jedinců. Všechny vedlejší účinky byly do konce studie vyřešeny.

Co bude dál?

Po studiích fáze 1 jsou nutné delší a rozsáhlejší studie. Druhá fáze studie by se zaměřila na delší období léčby, aby potvrdila bezpečnost a určila, zda léky mohou skutečně snížit produkci spermií. Pokud léky úspěšně absolvují všechny fáze a dostanou se až k testování účinnosti u párů, bude tato fáze vyžadovat dostatek času a dvouletý závazek od párů, aby se prokázala efektivita potlačení, účinnost a zotavení při užití pilulek. Vědci doufají, že vytvoří antikoncepční pilulku, kterou lze užívat jednou denně, stejně jako ty, které jsou k dispozici pro ženy.

Už jen vyhlídka, že se mužská antikoncepce stane široce dostupnou, je nezbytná pro reprodukční rovnost. „Vývoj antikoncepčních produktů pro muže jednak zvýší dostupné možnosti pro muže, jednak umožní mnoha ženám mít více možností, jak sdílet antikoncepční zátěž,“ dodali autoři studie.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…