Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlepší marmelády světa jsou z Česka

Blanka Milfaitová, vášnivá tvůrkyně (slovo kuchařka by její umění poněkud degradovala na dobře zvládnuté řemeslo) marmelád, jejichž kvalita je známá po celém světě, se rozhodla po roce cestování, poznávání nových zemí a originálních lokálních ingrediencí zrušit smlouvy se všemi obchody po celém světě. Co ji k tomuto kroku vedlo a v čem jsou vlastně její marmelády jedinečné?

Blanka, sama sebe označující jako manufakturu tradičních chutí, věnuje každé skleničce své originální marmelády část sebe. Spokojí se pouze s vysoce kvalitními, nezřídka vlastníma rukama nasbíranými ingrediencemi. Stejně si dává záležet na výběru skleniček, vzhledu etiket a dalších detailů. Blanku charakterizuje její gurmánská vášeň, radost z ručně vyrobených marmelád propracovaných do posledního detailu – toto je podstata jejího úspěchu.

Poté, co obdržela řadu prestižních ocenění a její marmelády byly vyhodnoceny jako nejlepší z více než dvou tisíc vzorků z celého světa, se rozhodla dodávat své produkty například do prodejen v Londýně a Paříži. Letos na jaře však všechny tyto kontrakty ukončila a prodává své marmelády přímo v místě, kde je vyrábí, tedy na Šumavě nebo prostřednictvím jediného pražského obchůdku.

Se svou rodinou ujela v karavanu sto tisíc kilometrů, objevila nové chutě a jejich nečekané kombinace a přesvědčila se o tom, že o její marmelády je zájem všude na světě. A také dospěla k poznání, že nechce ze své manufaktury udělat sériovou výrobu, ze které se vytrácí pověstná vášeň typická pro všechny milovníky dobrého jídla. Její marmelády jsou i tak beznadějně vyprodané. Nevaří je pro peníze, ale právě proto, že je, jak sama říká, „srdcař“.

Inspiraci hledá jednak ve starých kuchařkách, jednak ráda experimentuje. Používá netradiční ingredience jako například levanduli, berberské minibanány nebo vlastnoručně sklizené biocitrony z Itálie. Stále vymýšlí nové receptury, zakládá vlastní farmu na Šumavě, brzy vydá knihu a plánuje dál vyrábět jeden ručně vyrobený originál za druhým.

FOTO: expats.cz

aktualne.cz, Irena Poláková

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.