Velké překvapení se vědcům naskytlo při zkoumání mořské trávy ve Žraločí zátoce v západní Austrálii. DNA vzorky z deseti podmořských luk totiž ukázaly, že navzdory očekávání tvoří mořské rostliny jeden jediný organismus, který je navíc dlouhý 180 kilometrů.
Takzvaná posidonia australis je dlouhá 180 kilometrů. Jedná se tak o nejdelší známou rostlinu na světě. Věk rostliny vědci odhadují zhruba na 4 500 let. Jedná se o takzvaný polyploid, tedy organismus, který zdědil místo poloviny rodičovského genomu celých 100 %. Ve vhodných podmínkách se proto může rozrůstat do nekonečna.
Zkoumaná rostlina navíc vykazuje známky vysoké odolnosti vůči klimatickým změnám, což je dobrou zprávou pro ochránce přírody. Mořská tráva totiž chrání pobřeží před bouřemi, ukládá velké množství uhlíku a tvoří důležité útočiště pro řadu mořských živočichů. Pomáhá tak zachovat vodní biodiverzitu planety.
Zdroj: Science Alert, The Conversation
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…