Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejdelší rostlina na světě obývá oceánské dno. Tipnete si, kolik měří?

Ilustrační foto: Depositpohotos

Velké překvapení se vědcům naskytlo při zkoumání mořské trávy ve Žraločí zátoce v západní Austrálii. DNA vzorky z deseti podmořských luk totiž ukázaly, že navzdory očekávání tvoří mořské rostliny jeden jediný organismus, který je navíc dlouhý 180 kilometrů.

Takzvaná posidonia australis je dlouhá 180 kilometrů. Jedná se tak o nejdelší známou rostlinu na světě. Věk rostliny vědci odhadují zhruba na 4 500 let. Jedná se o takzvaný polyploid, tedy organismus, který zdědil místo poloviny rodičovského genomu celých 100 %. Ve vhodných podmínkách se proto může rozrůstat do nekonečna.

Zkoumaná rostlina navíc vykazuje známky vysoké odolnosti vůči klimatickým změnám, což je dobrou zprávou pro ochránce přírody. Mořská tráva totiž chrání pobřeží před bouřemi, ukládá velké množství uhlíku a tvoří důležité útočiště pro řadu mořských živočichů. Pomáhá tak zachovat vodní biodiverzitu planety.

Zdroj: Science Alert, The Conversation

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…