Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nečekaný přínos práce z domu. Snižuje emise oxidu uhličitého

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Vracet se do kanceláří není ekologické. Alespoň tak vyznívají závěry studie společnosti Carbon Trust, která spočítala množství produkovaného uhlíku před pandemií a po jejím nástupu. Čechům navíc podle dat od Ipsosu home office vyhovuje a nemají obavy z dalšího návratu k práci z domu.

Práce z domova je dostupnou variantou pro 37 procent Čechů. Lidem, kteří tak v době pandemie pracovali, většinou tento režim vyhovoval. „Mohla jsem si rozvrhnout čas tak, jak jsem potřebovala. Bylo možné využít toho, že svítí slunce, udělat si pauzu při práci a vypravit se ven,“ vypočítává přínosy home office archivářka Ivona. „Archivní materiály si ale nelze přenést domů, takže jsem seděla u stolu a počítače bez dalších pohybů, které v práci vždy vykonám,“ upozorňuje na omezení, které pro její práci home office znamená. Podobně je na tom 44 procent vysokoškoláků, jejichž profese umožňuje práci z domu jen částečně.

Další třetina takto vzdělaných Čechů vykonává profesi, která umožňuje úplný přechod na home office. Jednou z nich je i content specialistka Gabriela. „Zjistila jsem, že při práci z domova jsem mnohem efektivnější, protože vím, že když stihnu práci rychleji, mohu volný čas využít třeba vařením, čtením nebo jinou prací. V kanceláři tuto motivaci postrádám,“ vypočítává, proč by jí přechod na práci z domu vyhovoval trvale. „Navíc začínám pracovat mnohem dříve, neboť nemusím hodinu cestovat,“ poukazuje na ušetřený čas, který v jejím případě odpovídá desítkám kilogramů ušetřených emisí CO2 .

Prací z domu ušetřil každý Čech 270 kilogramů emisí oxidu uhličitého. Ilustrační foto: Unsplash

Energetická úspora práce z domu

Jejich úsporu zkoumal výzkum společnosti Carbon Trust, který se zaměřil na úsporu CO2 z dojíždění či provozu kanceláří a také dodatečné emise z domácností. Ukázalo se, že nejúspornější byli Italové, kde každý zaměstnanec pracující z domu ušetřil 1 861 kilogramů tohoto skleníkového plynu. Je to dáno také tím, že zdejší kancelářské budovy vykazují vysokou energetickou náročnost. Češi se s 270 ušetřenými kilogramy umístili na předposlední příčce, což může být dáno i tím, že jsou naše domovy vytápěny neekologicky.

Zajímavým zjištěním je, že nejvíce se na zaměstnaneckých emisích CO2 podílely kancelářské budovy, a to pouze s výjimkou Švédska, které dbá na energetickou úsporu staveb. Když u nás kanceláře ležely ladem, ušetřilo se 784 kilogramů oxidu uhličitého. Domácnosti jej oproti době před pandemií vyprodukovaly 776 kilogramů, dojížděním se pak ušetřilo 263 kilogramů.

Zdroj: Vodafone

Související články

Zaručeně zlepší den

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…