Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nečekaný přínos práce z domu. Snižuje emise oxidu uhličitého

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Vracet se do kanceláří není ekologické. Alespoň tak vyznívají závěry studie společnosti Carbon Trust, která spočítala množství produkovaného uhlíku před pandemií a po jejím nástupu. Čechům navíc podle dat od Ipsosu home office vyhovuje a nemají obavy z dalšího návratu k práci z domu.

Práce z domova je dostupnou variantou pro 37 procent Čechů. Lidem, kteří tak v době pandemie pracovali, většinou tento režim vyhovoval. „Mohla jsem si rozvrhnout čas tak, jak jsem potřebovala. Bylo možné využít toho, že svítí slunce, udělat si pauzu při práci a vypravit se ven,“ vypočítává přínosy home office archivářka Ivona. „Archivní materiály si ale nelze přenést domů, takže jsem seděla u stolu a počítače bez dalších pohybů, které v práci vždy vykonám,“ upozorňuje na omezení, které pro její práci home office znamená. Podobně je na tom 44 procent vysokoškoláků, jejichž profese umožňuje práci z domu jen částečně.

Další třetina takto vzdělaných Čechů vykonává profesi, která umožňuje úplný přechod na home office. Jednou z nich je i content specialistka Gabriela. „Zjistila jsem, že při práci z domova jsem mnohem efektivnější, protože vím, že když stihnu práci rychleji, mohu volný čas využít třeba vařením, čtením nebo jinou prací. V kanceláři tuto motivaci postrádám,“ vypočítává, proč by jí přechod na práci z domu vyhovoval trvale. „Navíc začínám pracovat mnohem dříve, neboť nemusím hodinu cestovat,“ poukazuje na ušetřený čas, který v jejím případě odpovídá desítkám kilogramů ušetřených emisí CO2 .

Prací z domu ušetřil každý Čech 270 kilogramů emisí oxidu uhličitého. Ilustrační foto: Unsplash

Energetická úspora práce z domu

Jejich úsporu zkoumal výzkum společnosti Carbon Trust, který se zaměřil na úsporu CO2 z dojíždění či provozu kanceláří a také dodatečné emise z domácností. Ukázalo se, že nejúspornější byli Italové, kde každý zaměstnanec pracující z domu ušetřil 1 861 kilogramů tohoto skleníkového plynu. Je to dáno také tím, že zdejší kancelářské budovy vykazují vysokou energetickou náročnost. Češi se s 270 ušetřenými kilogramy umístili na předposlední příčce, což může být dáno i tím, že jsou naše domovy vytápěny neekologicky.

Zajímavým zjištěním je, že nejvíce se na zaměstnaneckých emisích CO2 podílely kancelářské budovy, a to pouze s výjimkou Švédska, které dbá na energetickou úsporu staveb. Když u nás kanceláře ležely ladem, ušetřilo se 784 kilogramů oxidu uhličitého. Domácnosti jej oproti době před pandemií vyprodukovaly 776 kilogramů, dojížděním se pak ušetřilo 263 kilogramů.

Zdroj: Vodafone

Související články

Zaručeně zlepší den

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…