Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Ilustrační foto: Pexels

Otevření se druhému člověku je základem zdravých sociálních vztahů, které přispívají k naší duševní pohodě. Když ale před ostatními něco skrýváme, často se hovorů s nimi zdržujeme, abychom nemuseli vynakládat úsilí na udržení svého tajemství, píše The Guardian.

Tím dochází k potlačení přirozené socializace a odepření možnosti nechat si od ostatních pomoci. Druzí lidé nám však mohou poskytnout cennou emocionální i praktickou podporu, například ve formě jiné perspektivy pohledu na problém či empatie. Profesor z Kolumbijské univerzity Michael Slepian, který se věnuje psychologii tajemství, zjistil, že řada lidí sdílí velmi podobná tajemství. Nejčastěji podle jeho průzkumu skrýváme ambice, přesvědčení, zvyky, tužby, lži, nespokojenost a zrazení důvěry.

Dále se pak naše tajemství týkají rodiny, sexu, závislostí, traumat, peněz, mentálního zdraví a podvodů. Slepian zjistil, že lidé na svá tajemství myslí průměrně jednou až dvakrát každé dvě hodiny. Opakovaně pak zažívají negativní myšlenky, pocity, výčitky a bezvýchodnost spojené s problémem, což negativně ovlivňuje jejich životní spokojenost a duševní pohodu. Cestou ven přitom často může být právě konverzace s druhým člověkem. Je také vysoce pravděpodobné, že lidé na naše tajemství zareagují lépe, než si myslíme, a ocení naši odvahu jít s pravdou ven.

Zdroj: The Guardian, Psychology Today

Související články

Zaručeně zlepší den

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…