Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Ilustrační foto: Pexels

Otevření se druhému člověku je základem zdravých sociálních vztahů, které přispívají k naší duševní pohodě. Když ale před ostatními něco skrýváme, často se hovorů s nimi zdržujeme, abychom nemuseli vynakládat úsilí na udržení svého tajemství, píše The Guardian.

Tím dochází k potlačení přirozené socializace a odepření možnosti nechat si od ostatních pomoci. Druzí lidé nám však mohou poskytnout cennou emocionální i praktickou podporu, například ve formě jiné perspektivy pohledu na problém či empatie. Profesor z Kolumbijské univerzity Michael Slepian, který se věnuje psychologii tajemství, zjistil, že řada lidí sdílí velmi podobná tajemství. Nejčastěji podle jeho průzkumu skrýváme ambice, přesvědčení, zvyky, tužby, lži, nespokojenost a zrazení důvěry.

Dále se pak naše tajemství týkají rodiny, sexu, závislostí, traumat, peněz, mentálního zdraví a podvodů. Slepian zjistil, že lidé na svá tajemství myslí průměrně jednou až dvakrát každé dvě hodiny. Opakovaně pak zažívají negativní myšlenky, pocity, výčitky a bezvýchodnost spojené s problémem, což negativně ovlivňuje jejich životní spokojenost a duševní pohodu. Cestou ven přitom často může být právě konverzace s druhým člověkem. Je také vysoce pravděpodobné, že lidé na naše tajemství zareagují lépe, než si myslíme, a ocení naši odvahu jít s pravdou ven.

Zdroj: The Guardian, Psychology Today

Související články

Zaručeně zlepší den

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…