Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hrad a zámek Libá se mění z ruiny na perlu mezi památkami

Do hradu a zámku Libá na Chebsku se po letech začíná vracet život. Chátrající ruiny se totiž postupně proměňují v objekt, který bude s velkou pravděpodobností po dokončení oprav aspirovat na perlu západních Čech.

Do oprav objektu se pustila rodina Griněvova před osmi lety, část památky se přitom veřejnosti otevře již během letošního září. Expozice nazvaná Běh času představí za pomoci moderní audiovizuální techniky architektonický vývoj hradu a zámku. „Chceme ukázat, jak zde lidé žili, že po staletí řešili stejné problémy a starosti. To, co se mění, jsou kulisy,“ vysvětluje zástupce majitele Jan Holoubek.

Tematicky je expozice rozdělená na tři části, přičemž první se věnuje minulosti (750 let hradu a zámku), druhá se zaměřuje na rekonstrukci (7,5 roku oprav) a třetí nastiňuje budoucnost. Vzhledem k probíhajícím pracím ji můžete navštívit po předchozí domluvě převážně v odpoledních hodinách.

Stejně jako ostatní hrady a zámky i Libá má svoje strašidlo, přestože trochu kuriózní. Líbrňáka totiž nakreslily děti z místní školy a majitelé hradu ho pak nechali umístit ve věži.

Hrad a zámek Libá dále zaujme věží s kruhovým půdorysem, tajemným sklepením, dokládajícím stavební zásahy minulých majitelů, nebo malým skalním atriem. Na něm je v kameni vytesaná hluboká rýha: „Dva bratři, kteří majetek získali dědictvím, si rozdělili zámek i skálu, na které stojí,“ vysvětlil Jan Holoubek.

To, že se památka stane v budoucnosti místem poskytujícím dokonalou idylku, dokazují další plány majitelů – ti totiž na hradě plánují postavit restauraci s ubytováním, na nádvoří vybudovat relaxační zahradu s čajovnou nebo prostory bývalé hospodářské budovy proměnit v moderní objekt s kavárnou a výhledem do okolí. Určitě se tedy máme na co těšit.

Zdroj: http://vary.idnes.cz/rekonstrukce-zamku-v-libe-094-/vary-zpravy.aspx?c=A140825_2093422_vary-zpravy_pl
Foto: http://www.kr-karlovarsky.cz/cyklo/cyklotrasy/as/Stranky/Popis_2067.aspx

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.