Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hrad a zámek Libá se mění z ruiny na perlu mezi památkami

Do hradu a zámku Libá na Chebsku se po letech začíná vracet život. Chátrající ruiny se totiž postupně proměňují v objekt, který bude s velkou pravděpodobností po dokončení oprav aspirovat na perlu západních Čech.

Do oprav objektu se pustila rodina Griněvova před osmi lety, část památky se přitom veřejnosti otevře již během letošního září. Expozice nazvaná Běh času představí za pomoci moderní audiovizuální techniky architektonický vývoj hradu a zámku. „Chceme ukázat, jak zde lidé žili, že po staletí řešili stejné problémy a starosti. To, co se mění, jsou kulisy,“ vysvětluje zástupce majitele Jan Holoubek.

Tematicky je expozice rozdělená na tři části, přičemž první se věnuje minulosti (750 let hradu a zámku), druhá se zaměřuje na rekonstrukci (7,5 roku oprav) a třetí nastiňuje budoucnost. Vzhledem k probíhajícím pracím ji můžete navštívit po předchozí domluvě převážně v odpoledních hodinách.

Stejně jako ostatní hrady a zámky i Libá má svoje strašidlo, přestože trochu kuriózní. Líbrňáka totiž nakreslily děti z místní školy a majitelé hradu ho pak nechali umístit ve věži.

Hrad a zámek Libá dále zaujme věží s kruhovým půdorysem, tajemným sklepením, dokládajícím stavební zásahy minulých majitelů, nebo malým skalním atriem. Na něm je v kameni vytesaná hluboká rýha: „Dva bratři, kteří majetek získali dědictvím, si rozdělili zámek i skálu, na které stojí,“ vysvětlil Jan Holoubek.

To, že se památka stane v budoucnosti místem poskytujícím dokonalou idylku, dokazují další plány majitelů – ti totiž na hradě plánují postavit restauraci s ubytováním, na nádvoří vybudovat relaxační zahradu s čajovnou nebo prostory bývalé hospodářské budovy proměnit v moderní objekt s kavárnou a výhledem do okolí. Určitě se tedy máme na co těšit.

Zdroj: http://vary.idnes.cz/rekonstrukce-zamku-v-libe-094-/vary-zpravy.aspx?c=A140825_2093422_vary-zpravy_pl
Foto: http://www.kr-karlovarsky.cz/cyklo/cyklotrasy/as/Stranky/Popis_2067.aspx

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…