Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naučte se ovládat své štěstí. Podle průzkumu pak budete šťastnější

Ilustrační fotografie. Zdroj fotografie: Pixabay.com

Podle průzkumu si 89 procent lidí myslí, že štěstí lze ovládat a jsou díky tomu o třetinu šťastnější než ti, kteří v tuto svou schopnost nevěří. Zkoumání se zúčastnilo přes tisíc respondentů a provedla ho iniciativa Tracking hapinness, která se snaží porozumět lidskému štěstí.

Jedna z otázek, na kterou respondenti odpovídali, byla, jak by na škále od jedné do deseti ohodnotili svou míru štěstí v posledním roce. Lidé, kteří si myslí, že pocit štěstí mohou kontrolovat, uváděli průměrně hodnotu 7,39. Oproti tomu ti, kteří ve svoji moc nad vlastním štěstím nevěří, svůj poslední rok hodnotili průměrně číslem 5,61. „Neočekával jsem tak velký rozdíl v hodnocení štěstí mezi lidmi, kteří si myslí, že štěstí lze ovládat, a těmi, kdo si to nemyslí,“ řekl autor studie Hugo Huyer deníku Good news network.

Dotazování zkoumalo řadu faktorů, které by mohly pocit štěstí potenciálně ovlivnit. Zatímco pohlaví nehrálo ve výsledku roli, o něco vyšší důvěru v kontrolu štěstí vykazovali lidé vdaní a ženatí než svobodní. „Sezdaní lidé jsou šťastnější než svobodní možná proto, že nejlepším ukazatelem lidského štěstí je kvalita sociálních vztahů,“ uvedl jako možné vysvětlení psycholog Daniel Gilbert.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Pětileté dívce se podařilo publikovat vlastní knihu. Zařadila se tak do Guinnessovy knihy rekordů

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Býčci si vyhodí z kopýtka a jejich životy budou ušetřeny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…