Podle průzkumu si 89 procent lidí myslí, že štěstí lze ovládat a jsou díky tomu o třetinu šťastnější než ti, kteří v tuto svou schopnost nevěří. Zkoumání se zúčastnilo přes tisíc respondentů a provedla ho iniciativa Tracking hapinness, která se snaží porozumět lidskému štěstí.
Jedna z otázek, na kterou respondenti odpovídali, byla, jak by na škále od jedné do deseti ohodnotili svou míru štěstí v posledním roce. Lidé, kteří si myslí, že pocit štěstí mohou kontrolovat, uváděli průměrně hodnotu 7,39. Oproti tomu ti, kteří ve svoji moc nad vlastním štěstím nevěří, svůj poslední rok hodnotili průměrně číslem 5,61. „Neočekával jsem tak velký rozdíl v hodnocení štěstí mezi lidmi, kteří si myslí, že štěstí lze ovládat, a těmi, kdo si to nemyslí,“ řekl autor studie Hugo Huyer deníku Good news network.
Dotazování zkoumalo řadu faktorů, které by mohly pocit štěstí potenciálně ovlivnit. Zatímco pohlaví nehrálo ve výsledku roli, o něco vyšší důvěru v kontrolu štěstí vykazovali lidé vdaní a ženatí než svobodní. „Sezdaní lidé jsou šťastnější než svobodní možná proto, že nejlepším ukazatelem lidského štěstí je kvalita sociálních vztahů,“ uvedl jako možné vysvětlení psycholog Daniel Gilbert.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…