Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Posledních pár měsíců možná žilo ve stínu svého mladšího sourozence, ale speciální vesmírné vozítko Curiosity společnosti NASA právě poskytlo důkazy o klíčové složce života na Marsu, jak uvádí web Interesting Engineering.

Vědci využívající data z vozítka NASA Curiosity vůbec poprvé změřili celkový obsah organického uhlíku v horninách na Marsu a jejich výsledky ukázaly, že této složky klíčové pro život na rudé planetě je zde opravdu hojné množství.

Curiosity měří organický uhlík na Marsu

Vozítko Curiosity přistálo na Marsu již 5. srpna 2012, zatímco novější vozítko Perseverance přistálo na planetě až 18. února loňského roku. Mise Perseverance nedávno dosáhla několika historických prvenství, včetně prvního řízeného letu vrtulníku na jiné planetě.

To však neznamená, že Curiosity je co se týče Marsu ze hry. V poslední době poskytla přesvědčivé důkazy pro klíčovou složku života. Co se objeveného množství uhlíku týče, bylo nalezeno nejméně 200 až 273 částic na jeden milion organického uhlíku. To je srovnatelné, nebo dokonce více než množství nalezené v horninách na místech s velmi nízkou hladinou života na Zemi, jako jsou části pouště Atacama v Jižní Americe.

Ilustrační foto: Depositphotos

Organický uhlík, což je uhlík vázaný na atom vodíku, je základem organických molekul a využívají ho všechny známé formy života. I když nové měření organického uhlíku na Marsu neprokazuje existenci života na rudé planetě, poskytuje náznak, že podmínky na Marsu mohly být kdysi vhodné pro růst života.

Ačkoli výzkumníci tvrdí, že nová zjištění poskytují cenná data, zdůrazňují také skutečnost, že nenašli žádné přesvědčivé důkazy o životě na Marsu.

Plány do budoucna

Nové informace budou analyzovány spolu s dalšími nedávnými nálezy, včetně fotografických důkazů vozítka Perseverance, které ukazují, že kráter Jezero na Marsu byl kdysi velkým jezerem s tekoucí řekou. Perseverance a Curiosity budou i nadále pokračovat ve zkoumání povrchu rudé planety a sběru vzorků. Některé z nich se nakonec dostanou zpět na Zemi v rámci mise Mars Sample Return, která je naplánovaná po roce 2030.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…