Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Posledních pár měsíců možná žilo ve stínu svého mladšího sourozence, ale speciální vesmírné vozítko Curiosity společnosti NASA právě poskytlo důkazy o klíčové složce života na Marsu, jak uvádí web Interesting Engineering.

Vědci využívající data z vozítka NASA Curiosity vůbec poprvé změřili celkový obsah organického uhlíku v horninách na Marsu a jejich výsledky ukázaly, že této složky klíčové pro život na rudé planetě je zde opravdu hojné množství.

Curiosity měří organický uhlík na Marsu

Vozítko Curiosity přistálo na Marsu již 5. srpna 2012, zatímco novější vozítko Perseverance přistálo na planetě až 18. února loňského roku. Mise Perseverance nedávno dosáhla několika historických prvenství, včetně prvního řízeného letu vrtulníku na jiné planetě.

To však neznamená, že Curiosity je co se týče Marsu ze hry. V poslední době poskytla přesvědčivé důkazy pro klíčovou složku života. Co se objeveného množství uhlíku týče, bylo nalezeno nejméně 200 až 273 částic na jeden milion organického uhlíku. To je srovnatelné, nebo dokonce více než množství nalezené v horninách na místech s velmi nízkou hladinou života na Zemi, jako jsou části pouště Atacama v Jižní Americe.

Ilustrační foto: Depositphotos

Organický uhlík, což je uhlík vázaný na atom vodíku, je základem organických molekul a využívají ho všechny známé formy života. I když nové měření organického uhlíku na Marsu neprokazuje existenci života na rudé planetě, poskytuje náznak, že podmínky na Marsu mohly být kdysi vhodné pro růst života.

Ačkoli výzkumníci tvrdí, že nová zjištění poskytují cenná data, zdůrazňují také skutečnost, že nenašli žádné přesvědčivé důkazy o životě na Marsu.

Plány do budoucna

Nové informace budou analyzovány spolu s dalšími nedávnými nálezy, včetně fotografických důkazů vozítka Perseverance, které ukazují, že kráter Jezero na Marsu byl kdysi velkým jezerem s tekoucí řekou. Perseverance a Curiosity budou i nadále pokračovat ve zkoumání povrchu rudé planety a sběru vzorků. Některé z nich se nakonec dostanou zpět na Zemi v rámci mise Mars Sample Return, která je naplánovaná po roce 2030.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Ze světa

Život na Marsu? Curiosity objevil možné stopy biologické aktivity

Příroda a ekologie

Byl na Marsu oceán? Podle vědců ano

Inspirace

Rover NASA Curiosity zachytil oslnivý západ slunce na Marsu

Inspirace

Nově vytvořená mapa Marsu odhaluje mnohá tajemství

Zaručeně zlepší den

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Sucho je v Evropě na ústupu. Na kontinentu je více vláhy než před rokem

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…