Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rover NASA Curiosity zachytil oslnivý západ slunce na Marsu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Mars byl vždy důležitým objektem meziplanetárního průzkumu, protože se o něm již dlouho mluví jako o další možné obyvatelné planetě. Než se tak ale stane, výzkumníci tento nový svět musí podrobně prozkoumat. Při tom se jim nedávno naskytl neuvěřitelný pohled. NASA Curiosity Rover použil své černobílé navigační kamery k pořízení první fotografie slunečních paprsků na Marsu, píše Interesting Engineering.

Druhého února byl rover NASA Curiosity svědkem velkolepé soumrakové show na Marsu. Když Slunce zapadalo za horizont, zářivé paprsky se rozprostřely na všechny strany směrem k mrakům. Tento nadpozemský úkaz byl zachycen poprvé od doby, kdy stroj vyrobený člověkem dorazil na rudou planetu. Fotografie nám nabízí pohled na něco skutečně mimořádného.

Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Mraky by mohly poskytnout informace o počasí na Marsu

Tyto noční mraky se zdají být mnohem výše položené než ty, které jsou běžně vidět na naší planetě. Jejich složení naznačuje, že jsou vytvořeny ze suchého ledu, což poukazuje na teploty, které jsou hluboko pod úrovní, která je běžně na povrchu.

Zkoumání těchto mraků by mohlo poskytnout zásadní informace o počasí na Marsu, což nám pomůže odhalit podrobnosti o rozsahu atmosférických teplot a větrech, které utvářejí jedinečné klima planety.

Curiosity používá své černobílé navigační kamery a barevnou kameru Mast Camera k získání bližšího pohledu na oblaka rudé planety. Průzkum, který započal už v lednu 2021 a skončil v polovině března, poskytuje jedinečný pohled na to, jak částice mraků v průběhu času rostou.

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…