Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Život na Marsu? Curiosity objevil možné stopy biologické aktivity

Foto: Depositphotos

Při pohledu na hvězdnou oblohu lze jen těžko věřit tomu, že jsme ve vesmíru sami. Největší naděje na objevení známek života vkládáme v rudou planetu. Vozítko Curiosity, které Mars prozkoumává již od roku 2012, nedávno narazilo na zajímavou stopu, která by mohla naznačovat biologickou aktivitu.

Curiosity objevil na Marsu v kráteru Gale stopy uhlíku, který je chápán jako nejdůležitější prvek ve vztahu k životu. Podle odborníků by tento nález mohl signalizovat, že na Marsu existují známky života. Uhlík je totiž tam, kde je život. Na Zemi ho najdeme všude kolem nás – ve vzduchu, v zemi i ve vodě.

Zatím není jasné, zda uhlík objevený na Marsu vznikl stejným způsobem, jakým vzniká na zemi, tedy biologickou aktivitou. Na planetě Zemi je sice se životem jasně spojován, na Marsu však může být všechno jinak. Pochopení toho, kde se stopy uhlíku na rudé planetě objevily, může být klíčovým vodítkem k nalezení života nejen na ní, ale třeba i na některém z měsíců Jupiteru či Saturnu.

Uhlík nalezený na Marsu bude podroben dalšímu výzkumu, nyní totiž nelze s jistotou říct, zda stopy uhlíku signalizují život. Známe různé typy atomů uhlíků, přičemž živí tvorové používají atom uhlíku-12 k fotosyntéze nebo metabolizaci výživy místo uhlíku-13. Pokud se výzkumníkům podaří odhalit, jaké atomy obsahuje uhlík nalezený v kráteru Gale, může to pomoci blíže pochopit jeho zdroj. Kdyby šlo o C12, mohlo by se opravdu jednat o uhlík pocházející z činnosti života.

Zdroj: Nasaspaceflight.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…