Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Život na Marsu? Curiosity objevil možné stopy biologické aktivity

Foto: Depositphotos

Při pohledu na hvězdnou oblohu lze jen těžko věřit tomu, že jsme ve vesmíru sami. Největší naděje na objevení známek života vkládáme v rudou planetu. Vozítko Curiosity, které Mars prozkoumává již od roku 2012, nedávno narazilo na zajímavou stopu, která by mohla naznačovat biologickou aktivitu.

Curiosity objevil na Marsu v kráteru Gale stopy uhlíku, který je chápán jako nejdůležitější prvek ve vztahu k životu. Podle odborníků by tento nález mohl signalizovat, že na Marsu existují známky života. Uhlík je totiž tam, kde je život. Na Zemi ho najdeme všude kolem nás – ve vzduchu, v zemi i ve vodě.

Zatím není jasné, zda uhlík objevený na Marsu vznikl stejným způsobem, jakým vzniká na zemi, tedy biologickou aktivitou. Na planetě Zemi je sice se životem jasně spojován, na Marsu však může být všechno jinak. Pochopení toho, kde se stopy uhlíku na rudé planetě objevily, může být klíčovým vodítkem k nalezení života nejen na ní, ale třeba i na některém z měsíců Jupiteru či Saturnu.

Uhlík nalezený na Marsu bude podroben dalšímu výzkumu, nyní totiž nelze s jistotou říct, zda stopy uhlíku signalizují život. Známe různé typy atomů uhlíků, přičemž živí tvorové používají atom uhlíku-12 k fotosyntéze nebo metabolizaci výživy místo uhlíku-13. Pokud se výzkumníkům podaří odhalit, jaké atomy obsahuje uhlík nalezený v kráteru Gale, může to pomoci blíže pochopit jeho zdroj. Kdyby šlo o C12, mohlo by se opravdu jednat o uhlík pocházející z činnosti života.

Zdroj: Nasaspaceflight.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Dům z kávy. Sedlina najde využití ve stavebnictví

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Papež František přináší revoluci mezi katolíky. Církev by podle něj mohla žehnat homosexuálům

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…