Národní park Šumava míří do škol. Nový projekt pomůže rozvoji environmentálního vzdělávání

Zdroj fotografií: NP Šumava

Správa Národního parku Šumava se opět zhostila náročného úkolu – podpořit zájem školáků o přírodu a předat jim základy environmentální výchovy. Díky dotacím přibyly didaktické pomůcky i programy přímo v terénu.

Nový projekt Národní park Šumava míří do škol navazuje na dlouholeté zkušenosti, které pracovníci Správy NP Šumava s environmentálním vzděláváním mají. Mateřským, základním, středním i vysokým školám jej poskytují již 26 let a každým rokem se učebních programů zúčastňuje více než 12 tisíc dětí. Nově však žákům partnerských škol a školek poskytnou také didaktické pomůcky v podobě speciálních sešitů. „Výjimečnost sešitů spočívá v tom, že se nejedná o běžnou školní pomůcku, ale desky sešitů pomocí ilustrací a fotografií představují faunu, flóru, biotopy Šumavy a také význam a jedinečnost tohoto chráněného území,“ doplnil lektor střediska environmentální výchovy Správy NP Šumava Stanislav Čtvrtník.

Aby si však děti mohly nabyté vědomosti ověřit také v praxi, pořádá Správa NP Šumava terénní programy za účelem zvýšení povědomí o příchodu vlka obecného do šumavské přírody. Projekt se může uskutečnit díky finanční podpoře Státního fondu životního prostředí. „Díky této finanční podpoře mohli vycestovat v roce 2019 všichni žáci partnerských škol do návštěvnického centra Srní, kde se zúčastnili přednášky, výukového programu, ale také komentované prohlídky do výběhu vlků,“ vysvětlila vedoucí informačních středisek a středisek environmentální výchovy Správy NP Šumava Martina Kučerová.

Autor článku

Adéla Svobodová