Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Narodili jsme se s čistým srdcem. Měli bychom ho ukázat a spojit lidi kolem sebe, říká Jana Puklová Havelková ze spolku Radost Příbramáčků

6 minut radosti
Jana Havelková Puklová pomáhá každou volnou chvíli. Foto: Projekt Laskavec

Spojuje lidi, kteří potřebují pomoc, s těmi, kteří jsou ochotní ji nabídnout. Zdravotní sestra a maminka dvou dětí Jana Puklová Havelková vyplňuje dobrými skutky téměř veškerý volný čas. Pod záštitou spolku Radost Příbramáčkům přerozděluje rodinám v nouzi potraviny, oblečení i potřebné vybavení domácnosti. Radost dělá také v dětských domovech nebo v rodinách s nemocnými dětmi. Nově se pyšní titulem Laskavec 2020.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že za začátkem vašich aktivit je podvod. Můžete to vysvětlit?

To byla úplná souhra náhod a jeden nedokonaný podvod na Facebooku. Jedna maminka napsala příspěvek, že shání výbavičku pro kamarádku, které je 17 let, rodiče i přítel ji vyhodili a je prý v azylovém domě. Napsala jsem tam maminkám, že každá určitě máme něco po svých dětech, co bychom mohly věnovat a během asi tří dnů se podařilo vybrat vše potřebné. Intuice mi ale říkala, že něco není v pořádku a skutečně se ukázalo, že žádná paní v azylovém domě není a dotyčná chtěla věci pro sebe. Nedalo mi to a znovu jsem volala panu řediteli domu, jestli by vybrané věci přeci jenom nevyužili pro maminky v nouzi. No a pak jsem tam jezdila každý měsíc. Později jsem začala vozit věci také do azylového domu v Příbrami, do dětského domova Pepa nebo do Mokrovat. Zkrátka kde bylo potřeba.

Spolek Radost Příbramáčkům shání také peníze na léčbu nemocných dětí. Foto: se svolením Jany Puklové Havelkové

Jaké činnosti tedy váš spolek dnes zastřešuje?

Primární činnost spolku zůstává stejná – sbíráme věci od lidí, kteří je už neužijí, ale jsou plně funkční a jiným mohou hodně pomoci. Jde o dětské oblečení, vybavení do kuchyně, školní potřeby, máme ale také nábytkovou banku pro případ náhlé pomoci. Postupem času jsem přidala také pořádání benefičních akcí, kdy vybíráme peníze konkrétnímu nemocnému dítěti a hradíme z nich například pomůcky nebo rehabilitace. Spolek jsem zakládala s tím, že veškerá pomoc bude na bázi osobního kontaktu, i proto se soustředíme pouze na Příbramsko. Se všemi rodiči jsem během roku v kontaktu, vidím, jak se jejich situace vyvíjí, osobně jezdím do dětských domovů předávat například dorty k narozeninám.

Proč jste se vůbec rozhodla zastřešit tyto aktivity spolkem?

Když jsem se vším před sedmi lety začínala a věci měla doma v podkroví a na chodbě, tak mě nikdy nenapadlo, že se to lidem tak zalíbí a budou chtít pomáhat dlouhodobě. Pak jsem tedy začala shánět informace co a jak správně udělat. Naštěstí mi přišla do cesty fantastická Hanka Kadlecová, která zakládala svůj spolek Ichtyóza. Byla mi obrovskou rádkyní a pomocnicí. Ozvala se také jedna známá příbramská advokátka a nabídla mi, že zcela bez nároku na honorář zpracuje a připraví vše potřebné. Pak už zbývalo jen založit transparentní účet a to nejhorší jsem měla za sebou.

Za svou činnost dostala ocenění Laskavec 2020. Foto: Projekt Lasakvec

A jak se vám daří vypořádat s vedením neziskové organizace, účty a propagací?

Je pravda, že účetnictví je pro mě trest – vyřizuji ho se skleničkou vína, když děti spí. Ale poslední měsíce mám k ruce úžasnou kamarádku Renátku, která toho zvládne tolik, a ještě vyhledává pro spolek nové granty. Občas se angažují i maminky podpořených dětí, třeba s tvorbou grafik, také tisk mi spřátelená firma zajistí zdarma. Zkrátka rozhodně na vše nejsem sama a za lidi okolo sebe jsem nesmírně vděčná.

Co na váš koníček říká rodina?

I moje rodina je se spolkem hodně spjatá. Manžel pracuje jako asistent pedagoga v dětském domově Pepa, kterému pomáháme. Má na starosti také potravinovou banku. Do té dojíždí dvakrát v měsíci, vše tam naloží a doveze do Příbrami. Spolku věnuji vesměs všechen volný čas, který mám ale striktně vyhrazený. Všechno samozřejmě musí mít své hranice, mám rodinu, dvě malé děti, práci, … Naučila jsem se využít každou minutu tak, abych stihla vše, co potřebuji. Ale já neumím jen tak sedět na místě a nic nedělat, takže mi to vyhovuje.

Jaké máte se spolkem plány do budoucna? 

Na tento rok máme spoustu hezkých plánu, které snad budeme mít možnost uskutečnit. Kromě benefičního karnevalu nebo plesu je to taky velká podzimní dražba. Pořádám ji už šestým rokem a z výtěžku pak celý rok hradím dárky k narozeninám pro děti z dětského domova Pepa, dorty na oslavy nebo třeba lístky do divadla, kam s dětmi vždy osobně jezdím a všichni si to moc užijeme. Na Vánoce bych ráda uspořádala druhý adventní koncert s Andreou Kalivodovou, tentokrát už snad naživo.

Měla jste radost z toho, že vás někdo za laskavost ocenil?  

Byla jsem strašně mile překvapená. Nevěděla jsem, že takový projekt je a musím říct, že je to skvělé. Je třeba ukazovat hezké věci a skutky i to, že je v lidech stále láska k druhému a nepřevládá lhostejnost, slepota a nechuť vidět, že někdo vedle nás je na tom špatně. Moje babička, která už není bohužel mezi námi, mi vždycky říkala: „Ty tou tvojí laskavostí zlomíš i toho největšího mrzouta.“ Myslím, že se mi to hodně daří.

Související články

Zaručeně zlepší den

Které evropské státy jsou nejmenší? Česko se k nim rozlohou neblíží ani zdaleka

Pracovní pozice jako produkty v e-shopu? Jobmapa.cz přináší inovativní hledání práce

Každá situace může být lekcí, která přináší nové poznání, říká ředitelka chráněné dílny Vlasta Urbanová

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…