Nápadem roku 2016 je start-up učící počítače rozumět zvukům

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Vodafone Nápad roku

171 projektů a jediný vítěz. Taková je základní statistika devátého ročníku soutěže Nápad roku. Z rekordního počtu přihlášených vybrala porota za vítěze Pavla Konečného a jeho start-up Neuron Soundware.

Vítězný projekt vyvinul technologii umělé inteligence, která rozumí zvukům. Nápad je prakticky využitelný například v průmyslových zařízeních, právě zvuk a vibrace jsou totiž nejsnazší a nejlevnější způsob, jak odhalit mechanické závady – a to dokonce i ty, které se teprve blíží. Start-up získal finanční odměnu ve výši 300 tisíc korun a další věcné ceny.

Titul Ekonom Student podnikatel a zároveň druhé místo připadlo Vladislavu Vackovi a jeho projektu Locaid.me. Jde o jednoduchá zařízení, která odhalují krizové situace jako požár nebo střelbu a okamžitě na ně prostřednictvím mobilní aplikace upozorní uživatele. Zároveň dokážou navigovat například k hasicímu přístroji či vygenerovat ideální únikovou cestu.

Pomyslný bronz připadl Vladimíru Vlachovi se start-upem DevCharge. Ten se zaměřuje na internet věcí a skrze specializovanou platformu propojuje samoobslužná prodejní místa, jako jsou třeba nápojové či parkovací automaty s platebními metodami a mobilními telefony.

Oceněn byl také projekt s výjimečným společenským přínosem. Speciální cenu získala aplikace Záchranka, která umožňuje v případně potřeby snadno kontaktovat odbornou pomoc a ulehčí i další kroky jako lokalizaci volajícího či postup při první pomoci.

Související články

Byznys

Rozjezdem roku je ručně šitá obuv Vasky Václava Staňka

Byznys

Nápadem roku 2017 je slovenský dron určený k hraní her

Byznys

Rozjezdem roku se stala rodinná sýrárna Dančiny dobroty

Inspirace

Místo šedých ulic park plný zeleně. Brno má plán na novou podobu nádraží

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

V Paříži vznikla farma budoucnosti. Ovoce a zeleninu tam pěstují zcela unikátním způsobem

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.