Nápadem roku 2016 je start-up učící počítače rozumět zvukům

Zdroj fotografie: Vodafone Nápad roku

171 projektů a jediný vítěz. Taková je základní statistika devátého ročníku soutěže Nápad roku. Z rekordního počtu přihlášených vybrala porota za vítěze Pavla Konečného a jeho start-up Neuron Soundware.

Vítězný projekt vyvinul technologii umělé inteligence, která rozumí zvukům. Nápad je prakticky využitelný například v průmyslových zařízeních, právě zvuk a vibrace jsou totiž nejsnazší a nejlevnější způsob, jak odhalit mechanické závady – a to dokonce i ty, které se teprve blíží. Start-up získal finanční odměnu ve výši 300 tisíc korun a další věcné ceny.

Titul Ekonom Student podnikatel a zároveň druhé místo připadlo Vladislavu Vackovi a jeho projektu Locaid.me. Jde o jednoduchá zařízení, která odhalují krizové situace jako požár nebo střelbu a okamžitě na ně prostřednictvím mobilní aplikace upozorní uživatele. Zároveň dokážou navigovat například k hasicímu přístroji či vygenerovat ideální únikovou cestu.

Pomyslný bronz připadl Vladimíru Vlachovi se start-upem DevCharge. Ten se zaměřuje na internet věcí a skrze specializovanou platformu propojuje samoobslužná prodejní místa, jako jsou třeba nápojové či parkovací automaty s platebními metodami a mobilními telefony.

Oceněn byl také projekt s výjimečným společenským přínosem. Speciální cenu získala aplikace Záchranka, která umožňuje v případně potřeby snadno kontaktovat odbornou pomoc a ulehčí i další kroky jako lokalizaci volajícího či postup při první pomoci.

Autor článku

Kristýna Motlová