Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nápadem roku 2016 je start-up učící počítače rozumět zvukům

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Vodafone Nápad roku

171 projektů a jediný vítěz. Taková je základní statistika devátého ročníku soutěže Nápad roku. Z rekordního počtu přihlášených vybrala porota za vítěze Pavla Konečného a jeho start-up Neuron Soundware.

Vítězný projekt vyvinul technologii umělé inteligence, která rozumí zvukům. Nápad je prakticky využitelný například v průmyslových zařízeních, právě zvuk a vibrace jsou totiž nejsnazší a nejlevnější způsob, jak odhalit mechanické závady – a to dokonce i ty, které se teprve blíží. Start-up získal finanční odměnu ve výši 300 tisíc korun a další věcné ceny.

Titul Ekonom Student podnikatel a zároveň druhé místo připadlo Vladislavu Vackovi a jeho projektu Locaid.me. Jde o jednoduchá zařízení, která odhalují krizové situace jako požár nebo střelbu a okamžitě na ně prostřednictvím mobilní aplikace upozorní uživatele. Zároveň dokážou navigovat například k hasicímu přístroji či vygenerovat ideální únikovou cestu.

Pomyslný bronz připadl Vladimíru Vlachovi se start-upem DevCharge. Ten se zaměřuje na internet věcí a skrze specializovanou platformu propojuje samoobslužná prodejní místa, jako jsou třeba nápojové či parkovací automaty s platebními metodami a mobilními telefony.

Oceněn byl také projekt s výjimečným společenským přínosem. Speciální cenu získala aplikace Záchranka, která umožňuje v případně potřeby snadno kontaktovat odbornou pomoc a ulehčí i další kroky jako lokalizaci volajícího či postup při první pomoci.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejvyšší hora světa stále roste

Bakterie, které pomáhají zachovat umění

Kšandy, heligonku, vidět naposledy moře. Ježíškova vnoučata plní přání seniorů, letos už po osmé

Topení pomocí olivových pecek. I to je možné

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…