Nadšenci upozorňují na rostliny ve městech. Jejich názvy kreslí křídou na chodníky

Zdroj fotografie: Facebook circuLocal

Více si všímat divoce rostoucích rostlin ve městech. To je jeden z důvodů, proč botaničtí nadšenci začali k volně rostoucímu plevelu ve městech křídou připisovat názvy. Původně se nápad zrodil ve Francii, brzy se ale rozšířil do dalších zemí.

Zdroj fotografie: FB Environmental News

Cílem nadšenců je uvědomit si přítomnost rostlin ve městech, ale také upozornit na důležitost a rozmanitost rostlinstva, které roste v prasklinách chodníků a zdí. Přestože například ve Velké Británii je malování křídou na veřejných prostranstvích nelegální s možnou pokutou až 2500 liber, nadšenci v malování pouličních nápisů vidí smysl a vnímají ho jako nástroj pro spojení s přírodou.

Zdroj fotografie: Twitter Elizabeth Archer

Podle mluvčího neziskové organizace UK Plantlife Trevora Dinese bychom navíc za předpokladu, že by se rostliny ve městech méně plely a likvidovaly, mohli v ulicích vidět až 400 různých druhů rostlin. „V nedávné anketě YouGov správně pojmenovalo obrázek fialky pouze 6 procent lidí ve věku 16 až 24 let. Téměř 70 procent respondentů se v anketě také vyjádřilo, že by bylo rádo, kdyby dovedlo poznat více rostlin,“ uvedl pro The Guardian Dines.

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura