Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro neplodné páry. Češi patentovali dvě metody, které zvýší šanci na úspěšné početí

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie. Zdroj: Freepik

Šanci na úspěch umělého oplodnění zvyšují dva nové patenty výzkumného týmu z centra BIOCEV AVCR. Tým vedený Kateřinou Komrskovou zjistil, jak určit příčinu neplodnosti i jak oddělit poškozené spermie od těch zdravých.

Vědci jsou díky výzkumu schopni vyselektovat zdravé pohlavní buňky a zvýšit šanci na úspěšné početí. Zdroj fotografie: AVCR

I plodní muži mohou mít část pohlavních buněk poškozenou, a tedy neschopnou reprodukce. Pro umělé oplodnění je tedy zásadní vyselektovat zdravé spermie, které mají šanci dostat se k vajíčku. Poškozené buňky vědci nově rozpoznají s mimořádnou přesností díky proteinu CD46. Jeho přítomnost na hlavičkách spermií totiž poukazuje na nedostatečnou kvalitu buněk. Poškozené spermie pak výzkumníci dokážou ze vzorku ejakulátu odstranit pomocí magnetických nanočástic.

Spermie, které na membráně hlavičky mají protein CD46, nejsou schopné oplození vajíčka. Zdroj fotografie: AVCR

Výběr kvalitních pohlavních buněk se dá použít pro zamrazení, metodu injekce spermie přímo do vajíčka nebo při in vitro oplození, které simuluje přirozené početí. „Tento elegantní separační nástroj posouvá asistovanou reprodukci k principům přirozeného oplození, kdy pouze vítězná nepoškozená spermie pronikne obaly vajíčka a oplodní jej,“ uvedla Kateřina Komrsková. Přesná diagnostika kvality buněk navíc pomůže k určení příčiny neplodnosti u mužů a může tak být klíčem pro výběr vhodné léčby či nejlepší metody umělého oplodnění.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory