Šanci na úspěch umělého oplodnění zvyšují dva nové patenty výzkumného týmu z centra BIOCEV AVCR. Tým vedený Kateřinou Komrskovou zjistil, jak určit příčinu neplodnosti i jak oddělit poškozené spermie od těch zdravých.
I plodní muži mohou mít část pohlavních buněk poškozenou, a tedy neschopnou reprodukce. Pro umělé oplodnění je tedy zásadní vyselektovat zdravé spermie, které mají šanci dostat se k vajíčku. Poškozené buňky vědci nově rozpoznají s mimořádnou přesností díky proteinu CD46. Jeho přítomnost na hlavičkách spermií totiž poukazuje na nedostatečnou kvalitu buněk. Poškozené spermie pak výzkumníci dokážou ze vzorku ejakulátu odstranit pomocí magnetických nanočástic.
Výběr kvalitních pohlavních buněk se dá použít pro zamrazení, metodu injekce spermie přímo do vajíčka nebo při in vitro oplození, které simuluje přirozené početí. „Tento elegantní separační nástroj posouvá asistovanou reprodukci k principům přirozeného oplození, kdy pouze vítězná nepoškozená spermie pronikne obaly vajíčka a oplodní jej,“ uvedla Kateřina Komrsková. Přesná diagnostika kvality buněk navíc pomůže k určení příčiny neplodnosti u mužů a může tak být klíčem pro výběr vhodné léčby či nejlepší metody umělého oplodnění.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…