Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro lidi s Parkinsonovou chorobou. Vědci vyvinuli hydrogel léčící její projevy

Profesor David Nisbet. Foto: Australská národní univerzita

Látka založená na přírodních aminokyselinách funguje jako brána k přenosu kmenových buněk do mozku a obnovuje poškozenou tkáň tím, že uvolňuje protein GDNF, který umožňuje růst. Díky tomu, že se kmenové buňky transportují v gelu, nejsou po injektaci do mozku pod takovým stresem a snáze se integrují.

„Když s hydrogelem zatřepeme nebo na něj použijeme energii, promění se v tekutinu, což umožňuje vpíchnout jej do mozku velmi malou kapilárou pomocí jehly. Jakmile je uvnitř mozku, znovu se přemění na pevnou formu a podporuje kmenové buňky, aby nahradily ztracené dopaminové neurony,“ vysvětluje profesor David Nisbet z John Curtin School of Medical Research Australské národní univerzity, která na vývoji spolupracovala s Foleyho institutem neurovědy a duševního zdraví.

Léčba kmenovými buňkami v hydrogelu má potenciál významně zlepšit motorické funkce pacientů. Foto: Pexels

Vědcům se díky přenosu transplantovaných dopaminových neuronů v hydrogelu povedlo obnovit pohyb a koordinaci u zvířat a také zvýšit jejich naději na přežití. Oproti ostatním přípravkům na bázi dopaminu má tento druh léčby méně vedlejších účinků a může být vhodnou jednorázovou intervencí, která pacientovu situaci zlepší na dekády. Jde také o levnou a snadno vyrobitelnou látku. Po absolvování klinických testů by tak mohla být široce dostupná v nemocnicích.

Podle profesoda Nisbeta má hydrogel potenciál léčit lidi, kteří přežili infarkt, ale také zlepšit stav bolavých kolen nebo ramen. „Když jsme použili hydrogelovou technologii s kmenovými buňkami, viděli jsme u zvířat obrovské zlepšení v koordinovaném pohybu tlapek a celkové zlepšení motorických funkcí,“ pochvaluje si vědec.

Zdroj: Australská národní univerzita

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejvyšší hora světa stále roste

Bakterie, které pomáhají zachovat umění

Kšandy, heligonku, vidět naposledy moře. Ježíškova vnoučata plní přání seniorů, letos už po osmé

Topení pomocí olivových pecek. I to je možné

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…