Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro lidi s Parkinsonovou chorobou. Vědci vyvinuli hydrogel léčící její projevy

Profesor David Nisbet. Foto: Australská národní univerzita

Látka založená na přírodních aminokyselinách funguje jako brána k přenosu kmenových buněk do mozku a obnovuje poškozenou tkáň tím, že uvolňuje protein GDNF, který umožňuje růst. Díky tomu, že se kmenové buňky transportují v gelu, nejsou po injektaci do mozku pod takovým stresem a snáze se integrují.

„Když s hydrogelem zatřepeme nebo na něj použijeme energii, promění se v tekutinu, což umožňuje vpíchnout jej do mozku velmi malou kapilárou pomocí jehly. Jakmile je uvnitř mozku, znovu se přemění na pevnou formu a podporuje kmenové buňky, aby nahradily ztracené dopaminové neurony,“ vysvětluje profesor David Nisbet z John Curtin School of Medical Research Australské národní univerzity, která na vývoji spolupracovala s Foleyho institutem neurovědy a duševního zdraví.

Léčba kmenovými buňkami v hydrogelu má potenciál významně zlepšit motorické funkce pacientů. Foto: Pexels

Vědcům se díky přenosu transplantovaných dopaminových neuronů v hydrogelu povedlo obnovit pohyb a koordinaci u zvířat a také zvýšit jejich naději na přežití. Oproti ostatním přípravkům na bázi dopaminu má tento druh léčby méně vedlejších účinků a může být vhodnou jednorázovou intervencí, která pacientovu situaci zlepší na dekády. Jde také o levnou a snadno vyrobitelnou látku. Po absolvování klinických testů by tak mohla být široce dostupná v nemocnicích.

Podle profesoda Nisbeta má hydrogel potenciál léčit lidi, kteří přežili infarkt, ale také zlepšit stav bolavých kolen nebo ramen. „Když jsme použili hydrogelovou technologii s kmenovými buňkami, viděli jsme u zvířat obrovské zlepšení v koordinovaném pohybu tlapek a celkové zlepšení motorických funkcí,“ pochvaluje si vědec.

Zdroj: Australská národní univerzita

Související články

Zaručeně zlepší den

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…