Podle oficiálních čísel jich je jen kolem tisícovky. Mimořádně nadané jsou však podle Dany Havlové z organizace Mensa dvě děti ze sta. Jak je v kolektivu poznáme?
V souvislosti s dílem seriálu České televize Ochránce vydala společnost EDUin tiskové prohlášení, kde připomíná, že děti, které se na první pohled projevují jako problémové, jsou často nadané. Ve školách se však mohou setkat s nepochopením či šikanou, protože nedokážou nebo nemohou rozvíjet své přednosti a nudí se.
Nadané dítě poznáme podle řady indicií. Má bohatý slovník a skvělou paměť, dokáže logicky a abstraktně uvažovat a dělat obecné závěry, na řešení problémů dokáže přijít samo, vysvětlí přesně, jak k němu došlo, a zároveň velmi rychle chápe. Protože se zajímá do hloubky o některá témata, dokáže se do nich ponořit a nevnímat, co se děje okolo. I proto někdy tyto děti působí jako nesoustředěné nebo vyrušují, protože se chtějí podělit o to, co je zaujalo.
Nadané děti mají často silný cit pro spravedlnost, což je může dostat do konfliktu v kolektivu nebo s učitelem. I proto, že mají sklon vytvářet svá vlastní pravidla. Některé děti jsou perfekcionisté a těžko nesou selhání, takže trpí výbuchy vzteku, případně odevzdávají práce, které nesplní jejich vlastní vysoká očekávání.
Nadání u svých dětí často pozorují rodiče a někdy si jej povšimnou i učitelé. Testy inteligence, které měří matematicko-logickou dimenzi, pořádá Mensa ČR. „Na testování mohou rodiče přijít s jakýmkoliv dítětem, ale většinou k nám chodí ti, kteří mají jakési podezření, že by jejich dítě mohlo patřit mezi ty bystřejší.“ říká v rozhovoru pro EDUzín koordinátorka testování Mensy Dana Havlová. „Naše testy sice nepokrývají vše, ale jsou jasně měřitelné, vyhodnotitelné, mezinárodně přenositelné, jsou rychle hotové a lze je provádět kolektivně. Jde o jakýsi prvotní screening, jehož úkolem je vyhledat děti s potenciálem, aby se s nimi dál pracovalo,“ dodává.
Nadané děti se mohou vzdělávat v běžné třídě, ale s individuálním plánem a obohacováním učiva. Alternativou jsou různé skupinové výuky, kdy se rychlejší děti napříč třídami vezmou stranou a nabízejí se jim úkoly na jejich úrovni. Třetí možnost je škola pro mimořádně nadané děti, která jim umožní se rozvíjet ve svém potenciálu. „Věc, se kterou se rodič musí smířit, je fakt, že potřeby jeho dítěte žádná vzdělávací instituce na sto procent nenaplní. Je třeba najít kvalitní školu, ale také pochopit, že nebude nikdy zcela vyhovující,“ upozorňuje odbornice. Pro nadané děti pořádá Mensa tematické letní tábory a ve volném čase s nimi pracuje třeba i Badatelská akademie.
Zdroj: EDUzín, EDUin
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…