Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na zdraví ptáků mají vliv krmítka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

To, že krmítka pro ptáky jsou přírodě prospěšná, už není jen domněnka, nýbrž vědci ověřený fakt. Odborníci z Lund University ve Švédsku v nové studii zjistili, že poskytování potravy malým ptákům v zimě naplní jejich žaludky, ale také jim pomůže udržet si lepší zdraví. Je to proto, že energii, kterou ušetří při shánění krmení, využijí k boji s infekcemi, informoval server Earth a Journal of Animal Ecology.

Malí ptáci mají pozoruhodnou schopnost snížit během zimních nocí svou tělesnou teplotu o několik stupňů ve snaze šetřit energii. Tato fyziologická adaptace je zásadní pro jejich přežití, vzhledem k omezeným zdrojům potravy, které jsou k dispozici během chladných měsíců. Když se však ptáci nakazí, jejich těla zareagují zvýšením teploty, což je přirozený obranný mechanismus, který je v rozporu s jejich potřebou šetřit energii. Tehdy pro ně není žádoucí vynakládat energii na shánění potravy.

Podle získaných dat ve výzkumu ptáci, kteří měli v zimě přístup k potravě prostřednictvím krmítek, byli schopni v noci udržovat o něco vyšší tělesnou teplotu ve srovnání s těmi, kteří něco takového neměli. To naznačuje, že nashromáždili dostatek energie, aby přežili zimní noc, aniž by museli tolik snižovat svou tělesnou teplotu. „Spousta lidí ráda krmí ptáky. Naše studie ukazuje, že to může mít pozitivní vliv na schopnost našich malých ptáků bojovat s infekcí,“ řekla Hannah Watson, bioložka z Lundské univerzity.

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…