Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na zdraví ptáků mají vliv krmítka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

To, že krmítka pro ptáky jsou přírodě prospěšná, už není jen domněnka, nýbrž vědci ověřený fakt. Odborníci z Lund University ve Švédsku v nové studii zjistili, že poskytování potravy malým ptákům v zimě naplní jejich žaludky, ale také jim pomůže udržet si lepší zdraví. Je to proto, že energii, kterou ušetří při shánění krmení, využijí k boji s infekcemi, informoval server Earth a Journal of Animal Ecology.

Malí ptáci mají pozoruhodnou schopnost snížit během zimních nocí svou tělesnou teplotu o několik stupňů ve snaze šetřit energii. Tato fyziologická adaptace je zásadní pro jejich přežití, vzhledem k omezeným zdrojům potravy, které jsou k dispozici během chladných měsíců. Když se však ptáci nakazí, jejich těla zareagují zvýšením teploty, což je přirozený obranný mechanismus, který je v rozporu s jejich potřebou šetřit energii. Tehdy pro ně není žádoucí vynakládat energii na shánění potravy.

Podle získaných dat ve výzkumu ptáci, kteří měli v zimě přístup k potravě prostřednictvím krmítek, byli schopni v noci udržovat o něco vyšší tělesnou teplotu ve srovnání s těmi, kteří něco takového neměli. To naznačuje, že nashromáždili dostatek energie, aby přežili zimní noc, aniž by museli tolik snižovat svou tělesnou teplotu. „Spousta lidí ráda krmí ptáky. Naše studie ukazuje, že to může mít pozitivní vliv na schopnost našich malých ptáků bojovat s infekcí,“ řekla Hannah Watson, bioložka z Lundské univerzity.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…