Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na whisky si pochutnají lidé i auta. Skotská firma z nápoje vyrábí palivo

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Whisky je pro mnoho lidí lahodným likérem, který si dopřávají při výjimečných příležitostech. Skotská firma vyrábějící tento nápoj se však rozhodla dopřát tento zážitek také svým kamionům, které lahve s likérem převáží, a vyrobila jim z whisky palivo.

Skotský podnik Glenfiddich vyrábějící whisky se pyšní dlouhou tradicí sahající až do konce devatenáctého století. Tak jako v řadě jiných podniků, i zde vnímají potřebu zbytečně nezatěžovat životní prostředí. Pro své kamiony převážející lahve whisky proto vyvinuli pracovníci firmy Wiliam Grant & Sons, v jejichž palírnách Glenfiddich vzniká, palivo, které pochází ze zbytků vzniklých při výrobě tohoto alkoholického nápoje.  

Foto: Glenfiddich and William Grant & Sons

Bioplyn je převážně z mláta, což jsou tuhé zbytky obilí vznikající jako odpad při destilaci. Toto palivo je navíc mnohem ekologičtější než klasická nafta či benzin. „V celém procesu výroby bioplynu se ve srovnání s fosilními palivy snižuje produkce oxidu uhličitého o více než 95 procent a další škodlivé částice a emise skleníkových plynů až o 99 procent,“ uvedl ředitel palíren William Grant & Sons Stuart Watts. Každý kamion, který speciální palivo používá, tak ročně vyprodukuje o 250 tun oxidu uhličitého méně, což je srovnatelné s vysazením 4 000 stromů.

Související články

Zaručeně zlepší den

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Údajně vyhynulý druh želvy byl nalezen na Galapágách

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…