Whisky je pro mnoho lidí lahodným likérem, který si dopřávají při výjimečných příležitostech. Skotská firma vyrábějící tento nápoj se však rozhodla dopřát tento zážitek také svým kamionům, které lahve s likérem převáží, a vyrobila jim z whisky palivo.
Skotský podnik Glenfiddich vyrábějící whisky se pyšní dlouhou tradicí sahající až do konce devatenáctého století. Tak jako v řadě jiných podniků, i zde vnímají potřebu zbytečně nezatěžovat životní prostředí. Pro své kamiony převážející lahve whisky proto vyvinuli pracovníci firmy Wiliam Grant & Sons, v jejichž palírnách Glenfiddich vzniká, palivo, které pochází ze zbytků vzniklých při výrobě tohoto alkoholického nápoje.
Bioplyn je převážně z mláta, což jsou tuhé zbytky obilí vznikající jako odpad při destilaci. Toto palivo je navíc mnohem ekologičtější než klasická nafta či benzin. „V celém procesu výroby bioplynu se ve srovnání s fosilními palivy snižuje produkce oxidu uhličitého o více než 95 procent a další škodlivé částice a emise skleníkových plynů až o 99 procent,“ uvedl ředitel palíren William Grant & Sons Stuart Watts. Každý kamion, který speciální palivo používá, tak ročně vyprodukuje o 250 tun oxidu uhličitého méně, což je srovnatelné s vysazením 4 000 stromů.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…