Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na vzhledu záleží. Rostliny upravují své okvětní lístky, aby byly pro včely atraktivnější

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Vědci z University of Cambridge přišli s pozoruhodným poznatkem. Zjistili, že kvetoucí rostliny vytvářejí pestrobarevné okvětní lístky, aby přilákaly opylovače, uvedl server Earth.

Podle odborníků se na povrchu některých okvětních lístků vyskytují mikroskopické, trojrozměrné záhyby nebo vyvýšeniny. Tyto paralelní pruhy odrážejí určité vlnové délky světla a vytvářejí duhový optický efekt, který není vždy viditelný pro lidské oči, ale včely jej zaznamenají. Pruhování zahrnuje vyboulení kutikuly, což je tenká ochranná vrstva na povrchu mladých rostoucích okvětních lístků. Donedávna nebylo známo, jak se pruhování tvoří, proč se dělá pouze na určitých květinách nebo na určitých oblastech okvětních lístků. 

Vědci vyvinuli novou metodu k analýze molekulárního složení kutikuly na konkrétních místech napříč okvětními lístky. Zjistili, že okvětní lístky s různou texturou obsahují různé chemické složení. Výzkumníci provedli ještě další analýzy, pomocí nichž zjistili, že rostliny mohou regulovat a měnit chemii povrchu svých okvětních lístků, aby vytvořily skvrny pruhování. Ty produkují duhové signály viditelné pro včely. Vědci se proto domnívají, že změny v chemii kutikuly ovlivňují její mechanické vlastnosti, tvarují se tak povrchy rostlin. „Rostliny jsou impozantní chemici. Výsledky tohoto výzkumu ukazují, jak dokážou přesně vyladit chemii své kutikuly, aby vytvořily různé textury na jejich okvětních lístcích,“ uvedla Edwige Moyroud, která studii zahájila.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Current Biology

Související články

Zaručeně zlepší den

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …