Na Václavském náměstí budou nové stromy a podzemní nádrž

Zdroj fotografie: MHMP

Praha bude zase působit na své návštěvníky, ale i obyvatele o něco příjemněji. Tamní magistrát nechá při rekonstrukci Václavského náměstí vybudovat v jeho horní části podzemní nádrž na dešťovou vodu. Ve spodní části zase bude obměněno stromořadí a zároveň vysázeny nové stromy.

V plánu je zrekonstruovat celé náměstí. V jeho spodní části začnou práce již letos. Zde by mělo být obnoveno 45 stromů. Ty, které zde v současnosti rostou, jsou podle dendrologického posudku ve špatném stavu. Postupně je tedy nahradí nové dřeviny. V budoucnu by měly přibýt ještě dvě další stromořadí.

V horní části náměstí pak bude vybudovaná nádrž, která bude mít dvě části. První poslouží k zachycení dešťové vody z povrchu náměstí a střech domů. Vodu město využije k závlaze zeleně na náměstí. Druhá část nádrže bude při dešti snižovat přetížení stokové sítě. To zmenší nebezpečí vytopení vestibulu stanice metra A Můstek, což se při přívalových deštích dosud stává.

Rekonstrukce náměstí se uskuteční na základě návrhu ateliéru Cigler Marani Architects a Atelieru DUA z roku 2005. V plánu je snížit počet parkovacích míst a rozšířit chodníky. „Vrátíme Václavské náměstí lidem, tak jak tomu bylo ve 20. století, než museli lidé ustoupit stanovištím taxikářů, stánkům s klobásami a naháněčům do nočních klubů,“ vysvětlil radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura