Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Václavském náměstí budou nové stromy a podzemní nádrž

Zdroj fotografie: MHMP

Praha bude zase působit na své návštěvníky, ale i obyvatele o něco příjemněji. Tamní magistrát nechá při rekonstrukci Václavského náměstí vybudovat v jeho horní části podzemní nádrž na dešťovou vodu. Ve spodní části zase bude obměněno stromořadí a zároveň vysázeny nové stromy.

V plánu je zrekonstruovat celé náměstí. V jeho spodní části začnou práce již letos. Zde by mělo být obnoveno 45 stromů. Ty, které zde v současnosti rostou, jsou podle dendrologického posudku ve špatném stavu. Postupně je tedy nahradí nové dřeviny. V budoucnu by měly přibýt ještě dvě další stromořadí.

V horní části náměstí pak bude vybudovaná nádrž, která bude mít dvě části. První poslouží k zachycení dešťové vody z povrchu náměstí a střech domů. Vodu město využije k závlaze zeleně na náměstí. Druhá část nádrže bude při dešti snižovat přetížení stokové sítě. To zmenší nebezpečí vytopení vestibulu stanice metra A Můstek, což se při přívalových deštích dosud stává.

Rekonstrukce náměstí se uskuteční na základě návrhu ateliéru Cigler Marani Architects a Atelieru DUA z roku 2005. V plánu je snížit počet parkovacích míst a rozšířit chodníky. „Vrátíme Václavské náměstí lidem, tak jak tomu bylo ve 20. století, než museli lidé ustoupit stanovištím taxikářů, stánkům s klobásami a naháněčům do nočních klubů,“ vysvětlil radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…