Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na univerzitě ve Vancouveru půjčují studentům zdarma deštníky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Být v deštivém kanadském Vancouveru bez deštníku a zůstat celý den suchý je občas nemožné. Zároveň ale může být nošení deštníku všude s sebou poměrně otravné. Místní vysoká škola přišla s milým nápadem a studentům umožňuje si deštník půjčit.

Mít deštník, když ho potřebujete, a snadno se ho zbavit, když ne. Tak zní základní myšlenka vancouverského projektu UmbraCity. S nápadem přišla před dvěma lety skupina kamarádů, kteří se snažili vymyslet, jak zůstat v deštivém městě suchý za každých podmínek. Nyní projekt už pár měsíců funguje na půdě místní Univerzity Britské Kolumbie.

Nejdříve se studenti musí zaregistrovat do programu, za přihlášení nic neplatí. Posléze lze začít službu využívat. Vybrat si mohou z několika míst, kde je deštník k vyzvednutí. Poté už jen naskenují svou kartu a deštník si půjčí. Pokud ho vrátí do 48 hodin, je služba zdarma.

Autoři projektu se inspirovali nápady založenými na sdílení, jejichž obliba aktuálně roste – sdílejí se auta, kola i prostory. Dalším pozitivem UmbraCity je zacházení s rozbitými deštníky. Každý takový je totiž recyklován a student je navíc oproštěn od jakékoliv pokuty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.