Odchod Velké Británie z Evropské unie zamíchal kartami v mnoha ohledech. To na vlastní kůži pocítila i mladá nadějná vědkyně Bára Cihlová. Změna podmínek pro zahraniční studenty a navýšení školeného jí postavilo zásadní překážku v cestě za snem v podobě studia na prestižní Oxfordské univerzitě. Díky masivní podpoře veřejnosti ale bude mít šanci molekulární a buněčnou biochemii v Británii studovat. Na transparentní účet jí lidé za pár dní poslali téměř milion korun.
Věda fascinuje devatenáctiletou studentku gymnázia Báru od dětství. Už od 15 let dojíždí z rodné Roudnice do pražské laboratoře Ústavu organické chemie a biochemie. Ve svém výzkumu se zaměřuje na virové enzymy, jejichž poznání může výrazně přispět k efektivní antivirotické léčbě. Na svém účtu už má Bára například vývoj metody pro levné a rychlé testování potenciálních léků proti RNA virům.
Přijetí na prestižní univerzitu v Oxfordu, která patří v oblasti výzkumu virových infekcí k vedoucím světovým institucím, je pro Báru velkým úspěchem. Již tak nákladné studium v Británii se ale odchodem země z Evropské Unie stalo pro mladou Češku téměř nedostupné. „Brexitem byla evropským studentům odňata možnost vzít si studentskou půjčku na pokrytí nákladů na školné, které je teď mnohem vyšší. V případě Oxfordské univerzity jde o čtyřikrát vyšší částku. Evropští studenti přišli také o univerzitní podporu, která byla poskytována sociálně znevýhodněným studentům,“ vysvětluje Bára a dodává, že celkový účet za první ročník studia a života v Oxfordu činí přes 47 tisíc liber (zhruba 1,3 milionu korun).
Aby mohla na Oxford nastoupit, musí milovnice vědy už na jaře doložit, že studium zvládne finančně pokrýt. S prosbou o pomoc se proto rozhodla obrátit na veřejnost. Na svém webu popisuje svůj příběh i přínosy výzkumu, součástí je také transparentní účet, kam mohou zájemci poslat libovolnou částku. Už za pár dní se ukázalo, že Češi vědě fandí. Báře totiž na studium přispěli už přes 850 tisíc.
„Je to neuvěřitelné. Velice si vážím veškeré podpory, které se mi za těch pár dní dostalo, a mám obrovskou radost, že existují lidé, kteří vzdělání a vědě takto fandí. Začínám věřit, že skutečně budu schopná studia na Oxfordu finančně zvládnou a rozhodně jich využiji naplno,“ raduje se Bára. Podporu při nástupu mladé vědkyni slíbil také český podnikatel a investor Tomáš Čupr.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…