Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Demokracie v Česku je lepší než ve Francii, zjistila analýza

Ilustrační foto: Pexels

Daří se svobodu a demokracii v Česku udržovat? Americká nezisková organizace Freedom House vytvořila žebříček svobodných zemí. Podle něj mezi ně patříme a nestojíme si zrovna špatně, informoval server Aktuálně.

Česko si stojí velmi dobře nejen v rámci celého světa, ale i v evropském měřítku, a to nejen když se srovnává s ostatními postkomunistickými státy. „Česko je parlamentní demokracií, v níž jsou obecně respektována politická práva a občanské svobody,“ napsali autoři žebříčku. Česká republika podle nich patří mezi 84 svobodných zemí. Získala 92 bodů ze sta možných. Maximální počet bodů získaly tři skandinávské země: Švédsko, Finsko a Norsko. V celkovém počtu bodů Česko porazilo i některé zavedené západní demokracie, jako jsou Francie, Itálie či Španělsko. Zmínění Francouzi sice získali o pár bodů více než Češi v politických právech, ale zaostali v hodnocení občanských svobod.

Nezisková organizace Freedom House sleduje stav demokracie ve světě už padesát let. V roce 1973 bylo ze 148 zemí světa pouze 30 procent svobodných. V roce 1989, kdy došlo k pádu komunistického bloku, byla svobodná více než třetina zemí. Nyní patří do nejlepší skupiny 43 procent států, to je 84 zemí a teritorií ze 195 sledovaných. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…