Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na jižní Moravě startuje prestižní program pro vědce

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Třetí ročník SoMoPro, což v plném znění znamená South Moravian Region Programme for Distinguished Researchers, je zaměřen na oblasti posilující konkurenceschopnost Jihomoravského kraje na mezinárodním poli. Jedná se například o materiálový výzkum, informační a komunikační technologie či biotechnologie a biomedicína.

Rada Jihomoravského kraje schválila vyhlášení 1. výzvy k předkládání grantových projektů do programu SoMoPro 3. Tento prestižní program již na jižní Moravu přilákal padesát tří špičkových vědců z patnácti zemí světa. SoMoPro podporuje například vědce z oblasti biomedicíny nebo informačních technologií.

„Záleží nám na dalším rozvoji inovativní ekonomiky na jižní Moravě a příchodu nových domácích a zahraničních investic do sofistikovaných oblastí průmyslu, proto je podpora programu SoMoPro naší trvalou prioritou,“ uvedl hejtman Michal Hašek. Program SoMoPro za šest let svého fungování podpořil výzkumníky více než 236 miliony korun. Třetí ročník tohoto programu začne ještě letos a je naplánován do roku 2020.

Do třetího pokračování investuje Evropská komise a Jihomoravský kraj as sto milionů korun. „Program SoMoPro se stal v průběhu své existence vzorem pro další podobné programy v celé Evropské unii. Dokazuje to, že Jihomoravský kraj má na evropské mapě vědy a inovací důležité místo,“ uzavřel hejtman Michal Hašek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.