Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na jižní Moravě startuje prestižní program pro vědce

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Třetí ročník SoMoPro, což v plném znění znamená South Moravian Region Programme for Distinguished Researchers, je zaměřen na oblasti posilující konkurenceschopnost Jihomoravského kraje na mezinárodním poli. Jedná se například o materiálový výzkum, informační a komunikační technologie či biotechnologie a biomedicína.

Rada Jihomoravského kraje schválila vyhlášení 1. výzvy k předkládání grantových projektů do programu SoMoPro 3. Tento prestižní program již na jižní Moravu přilákal padesát tří špičkových vědců z patnácti zemí světa. SoMoPro podporuje například vědce z oblasti biomedicíny nebo informačních technologií.

„Záleží nám na dalším rozvoji inovativní ekonomiky na jižní Moravě a příchodu nových domácích a zahraničních investic do sofistikovaných oblastí průmyslu, proto je podpora programu SoMoPro naší trvalou prioritou,“ uvedl hejtman Michal Hašek. Program SoMoPro za šest let svého fungování podpořil výzkumníky více než 236 miliony korun. Třetí ročník tohoto programu začne ještě letos a je naplánován do roku 2020.

Do třetího pokračování investuje Evropská komise a Jihomoravský kraj as sto milionů korun. „Program SoMoPro se stal v průběhu své existence vzorem pro další podobné programy v celé Evropské unii. Dokazuje to, že Jihomoravský kraj má na evropské mapě vědy a inovací důležité místo,“ uzavřel hejtman Michal Hašek.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.