Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na cestu kolem světa za 80 dní není nikdy pozdě. Dvě kamarádky na ni vyrazily v 81 letech

3 minuty radosti
Foto: Around the World at 80

Pár kamarádek z Texasu ukazuje, že na dobrodružství se žádný věkový limit nevztahuje. Potkaly se, když jim bylo skoro šedesát, zamilovaly si společné cestování a v lednu vyrazily na cestu kolem světa za 80 dní v úctyhodném věku 81 let. Cestu zdokumentovaly na svém blogu a zaujaly také světová média jako CNN.

Dokumentární fotografka Ellie Hamby a lékařka Sandy Hazelip se potkaly v roce 1999, když Hazelip zemřel cestovně založený manžel, který snil o tom, že budou brát svá vnoučata na výlety po světě. Ovdovělá zdravotnice se proto vydala na lékařskou misi do Zambie, kterou vedla Ellie Hamby s manželem. O šest let později ovdověla i druhá z kamarádek, což je sblížilo a začaly cestovat spolu.

Ellie a Sandy v chrámu Ranakpur Jain v Indii. Foto: Around The World At 80

Nápad na 80denní dobrodružství přišel ještě před tím, než kamarádky oslavily 80. narozeniny. „Ellie, nebylo by zábavné objet v osmdesáti letech svět za 80 dní?“ zeptala se Sandy Hazelip své kamarádky čtyři roky před jubileem. Ellie se pro myšlenku nadchla a obě babičky začaly plánovat. V cestě jim však v roce 2022 stály koronavirové restrikce, a tak svou cestu o rok odložily. Celou ji věnovaly svým zesnulým manželům Kellymu a Donovi, kteří jim při dobrodružstvích nepřestávají chybět.

Sochy Moai na Velikonočních ostrovech. Foto: Around The World At 80

Za cíl si daly navštívit všechny kontinenty, a tak začaly v lednu na Antarktidě a svou cestu dokumentovaly na sociálních sítích a blogu. Následovaly egyptské pyramidy, sobí spřežení ve Finsku, setkání se slony na Bali, návštěva nepálských chrámů nebo koupání u korálových útesů. Cestu ukončily po necelých třech měsících v americkém Grand Canyonu – 18. zemi na cestě – a poté se vrátily do domovského Texasu. Za 80 dní zážitků potkaly nespočet lidí, které jejich nápad nadchnul a dostaly se také do pozornosti světových médií.

Bali popsaly cestující seniorky jako ráj na zemi. Foto: Around The World At 80

Obě se za celou cestu ani jednou nepohádaly, což připisují právě svému stáří a umění respektovat jedna druhou. Shodly se na tom, že nejlepšími vzpomínkami pro ně bylo setkávání s místními lidmi. „Moc se nám líbily všechny památky, které jsme viděly, ale nejvíce si budeme vzpomínat na lidi, které jsme potkaly,“ řekla CNN Ellie Hamby. „Byli to jedni z nejúžasnějších, nejmilejších a nejpřátelštějších lidí na světě. Máme teď přátele po celém světě, které máme moc rádi,“ dodala cestovatelka s tím, že jediný jazyk, kterému rozumí lidé napříč zeměmi, je úsměv.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Rozbitá kytara frontmana Nirvany Kurta Cobaina se prodala za 6 milionů dolarů

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…