Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na cestu kolem světa za 80 dní není nikdy pozdě. Dvě kamarádky na ni vyrazily v 81 letech

3 minuty radosti
Foto: Around the World at 80

Pár kamarádek z Texasu ukazuje, že na dobrodružství se žádný věkový limit nevztahuje. Potkaly se, když jim bylo skoro šedesát, zamilovaly si společné cestování a v lednu vyrazily na cestu kolem světa za 80 dní v úctyhodném věku 81 let. Cestu zdokumentovaly na svém blogu a zaujaly také světová média jako CNN.

Dokumentární fotografka Ellie Hamby a lékařka Sandy Hazelip se potkaly v roce 1999, když Hazelip zemřel cestovně založený manžel, který snil o tom, že budou brát svá vnoučata na výlety po světě. Ovdovělá zdravotnice se proto vydala na lékařskou misi do Zambie, kterou vedla Ellie Hamby s manželem. O šest let později ovdověla i druhá z kamarádek, což je sblížilo a začaly cestovat spolu.

Ellie a Sandy v chrámu Ranakpur Jain v Indii. Foto: Around The World At 80

Nápad na 80denní dobrodružství přišel ještě před tím, než kamarádky oslavily 80. narozeniny. „Ellie, nebylo by zábavné objet v osmdesáti letech svět za 80 dní?“ zeptala se Sandy Hazelip své kamarádky čtyři roky před jubileem. Ellie se pro myšlenku nadchla a obě babičky začaly plánovat. V cestě jim však v roce 2022 stály koronavirové restrikce, a tak svou cestu o rok odložily. Celou ji věnovaly svým zesnulým manželům Kellymu a Donovi, kteří jim při dobrodružstvích nepřestávají chybět.

Sochy Moai na Velikonočních ostrovech. Foto: Around The World At 80

Za cíl si daly navštívit všechny kontinenty, a tak začaly v lednu na Antarktidě a svou cestu dokumentovaly na sociálních sítích a blogu. Následovaly egyptské pyramidy, sobí spřežení ve Finsku, setkání se slony na Bali, návštěva nepálských chrámů nebo koupání u korálových útesů. Cestu ukončily po necelých třech měsících v americkém Grand Canyonu – 18. zemi na cestě – a poté se vrátily do domovského Texasu. Za 80 dní zážitků potkaly nespočet lidí, které jejich nápad nadchnul a dostaly se také do pozornosti světových médií.

Bali popsaly cestující seniorky jako ráj na zemi. Foto: Around The World At 80

Obě se za celou cestu ani jednou nepohádaly, což připisují právě svému stáří a umění respektovat jedna druhou. Shodly se na tom, že nejlepšími vzpomínkami pro ně bylo setkávání s místními lidmi. „Moc se nám líbily všechny památky, které jsme viděly, ale nejvíce si budeme vzpomínat na lidi, které jsme potkaly,“ řekla CNN Ellie Hamby. „Byli to jedni z nejúžasnějších, nejmilejších a nejpřátelštějších lidí na světě. Máme teď přátele po celém světě, které máme moc rádi,“ dodala cestovatelka s tím, že jediný jazyk, kterému rozumí lidé napříč zeměmi, je úsměv.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pražské letiště patří mezi nejlepší v Evropě

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…