Pár kamarádek z Texasu ukazuje, že na dobrodružství se žádný věkový limit nevztahuje. Potkaly se, když jim bylo skoro šedesát, zamilovaly si společné cestování a v lednu vyrazily na cestu kolem světa za 80 dní v úctyhodném věku 81 let. Cestu zdokumentovaly na svém blogu a zaujaly také světová média jako CNN.
Dokumentární fotografka Ellie Hamby a lékařka Sandy Hazelip se potkaly v roce 1999, když Hazelip zemřel cestovně založený manžel, který snil o tom, že budou brát svá vnoučata na výlety po světě. Ovdovělá zdravotnice se proto vydala na lékařskou misi do Zambie, kterou vedla Ellie Hamby s manželem. O šest let později ovdověla i druhá z kamarádek, což je sblížilo a začaly cestovat spolu.
Nápad na 80denní dobrodružství přišel ještě před tím, než kamarádky oslavily 80. narozeniny. „Ellie, nebylo by zábavné objet v osmdesáti letech svět za 80 dní?“ zeptala se Sandy Hazelip své kamarádky čtyři roky před jubileem. Ellie se pro myšlenku nadchla a obě babičky začaly plánovat. V cestě jim však v roce 2022 stály koronavirové restrikce, a tak svou cestu o rok odložily. Celou ji věnovaly svým zesnulým manželům Kellymu a Donovi, kteří jim při dobrodružstvích nepřestávají chybět.
Za cíl si daly navštívit všechny kontinenty, a tak začaly v lednu na Antarktidě a svou cestu dokumentovaly na sociálních sítích a blogu. Následovaly egyptské pyramidy, sobí spřežení ve Finsku, setkání se slony na Bali, návštěva nepálských chrámů nebo koupání u korálových útesů. Cestu ukončily po necelých třech měsících v americkém Grand Canyonu – 18. zemi na cestě – a poté se vrátily do domovského Texasu. Za 80 dní zážitků potkaly nespočet lidí, které jejich nápad nadchnul a dostaly se také do pozornosti světových médií.
Obě se za celou cestu ani jednou nepohádaly, což připisují právě svému stáří a umění respektovat jedna druhou. Shodly se na tom, že nejlepšími vzpomínkami pro ně bylo setkávání s místními lidmi. „Moc se nám líbily všechny památky, které jsme viděly, ale nejvíce si budeme vzpomínat na lidi, které jsme potkaly,“ řekla CNN Ellie Hamby. „Byli to jedni z nejúžasnějších, nejmilejších a nejpřátelštějších lidí na světě. Máme teď přátele po celém světě, které máme moc rádi,“ dodala cestovatelka s tím, že jediný jazyk, kterému rozumí lidé napříč zeměmi, je úsměv.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…