Uměleckých a historických muzeí jsou na světě tisíce. Na některých místech byste však narazili na opravdu neobvyklá a jedinečná muzea. Možná vás rozesmějí, překvapí či pobaví. I přesto, že jsou někdy trochu bizarní, se díky nim dozvíte něco nového, a možná oceníte i úplně běžné věci.
I obyčejné ovoce může mít své vlastní jedinečné muzeum. Důkazem toho je Mezinárodní banánové muzeum stojící v Mekce v Kalifornii. V jednom jediném pokoji se zde nachází neuvěřitelných 25 tisíc předmětů souvisejících s banány. Tohle trochu bizarní muzeum drží od roku 1999 Guinessův světový rekord za největší muzeum věnované jednomu ovoci.
Poté, co se pokocháte nejrůznějšími banánovými předměty, se můžete stavit v banánovém baru. Na menu není nic jiného než banánová zmrzlina nebo milk shake. Při odchodu si nezapomeňte udělat fotku v banánovém oblečku s obří sochou banánu vyhlížející turisty u vchodu do muzea.
Zajímá vás umění, ale všechna pozemská muzea jste už prochodili? Možná vás nadchne unikátní Podvodní muzeum umění v Mexiku. Návštěvníci, nebo spíš potápěči, si zde mohou prohlédnout přes 500 soch. Muzeum bylo vytvořeno s cílem ochrany nedalekých korálových útesů. Odláká totiž potápěče z míst, kde se nacházejí chráněné korály, a nabídne jim zajímavou podmořskou expozici. Dobrá zpráva je, že tento plán zafungoval.
Také Británie se může pochlubit netradičním muzeem. Milovníci čtyřnohých přátel zde mohou navštívit Muzeum psích obojků, které bylo jako první svého typu otevřeno v roce 1976. Na stojáncích tu však visí obojky mnohem starší. Vzácný je například obojek ze Španělska z 15. století patřící anglickému mastifovi.
Když jste naposledy chtěli zahnat hlad asijskými instantními nudlemi, asi by vás nenapadlo, že v Japonsku stojí speciální nudlové muzeum. Vlastně zde stojí dokonce dvě, jedno v Osace a druhé v Yokohamě. V Japonském městě Ósaka vynalezl roku 1958 Momofuku Ando první instantní nudle. Muzeum tak bylo založeno na jeho počest, aby všem návštěvníkům připomínalo slávu tohoto vynálezu.
Muzeum v chorvatském hlavním městě Záhřebu se na tento seznam velmi hodí, i když by vás asi trochu rozesmutnilo. Můžete si zde totiž prohlédnout artefakty rozpadlých vztahů, konkrétně 203 každodenních předmětů připomínajících moderní podoby lásky. Sbírka se však stále rozrůstá o předměty s osobních příběhem anonymních přispěvatelů.
Myslíte si, že špatné umění na výstavy nepatří? V americkém státě Massachusetts by nesouhlasili. Ne každý obraz se povede a ta nejhorší díla si můžete prohlédnout v Muzeu špatného umění. Možná si zde uvědomíte, že vaše umělecké schopnosti nejsou až tak bídné, jak jste si mysleli. Některé z vystavených obrazů by totiž hravě zvládlo namalovat i vaše dítě.
Cílem tohoto muzea je „oslavit práci umělců, jejichž práce nebyly vystaveny a oceněny v žádném jiném fóru.“ Obdivovat tak můžete opravdu nepovedená díla. Jak zní heslo tohoto mimořádného muzea – umění příliš špatné na to, aby bylo ignorováno.
Nepřijdou vám sekačky na trávu zábavné? Anglické muzeum sekaček na trávu by vás přesvědčilo o opaku. V rámci expozice si návštěvníci tohoto podivuhodného muzea mohou něco přiučit o historii zahradního náčiní. Prohlédnout si zde můžete také královské sekačky, které patřily princi Charlesovi nebo princezně Dianě.
Nechybí ani první robotické sekačky na trávu fungující na solární pohon. A své čestné místo tu má nejdražší, ale i nejmenší sekačka na světě, která měří pouhých 5 centimetrů.
Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z TatlerAsia
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…