Na Broumovsku se třetí rok po sobě narodila vlčata

Zdroj fotografií: Pexels, selmy.cz

Třetí rok po sobě se smečce pohybující se na Broumovsku a ve východním Podkrkonoší narodila vlčata. Prokázaly to záběry z fotopastí Hnutí Duha, které zachytily zhruba dva měsíce stará mláďata i dospělé vlky. Na videozáběrech a snímcích jsou vidět minimálně čtyři přírůstky.

Foto z fotopasti.

Během zimy dobrovolníci a pracovníci Hnutí Duha v oblasti opakovaně stopovali pět vlků. Další dva vlci, kteří by mohli tvořit rodičovský pár, se pohybovali ve východní části chráněné krajinné oblasti. Zda jsou tito vlci příbuzní s jedinci z první vlčí smečky, by mohly ukázat výsledky genetických analýz ze vzorků trusu. Výsledky dosavadních výzkumů už například ukázaly, že broumovští vlci jsou blízce příbuzní se smečkami v Dolnoslezském lese v západním Polsku, odkud k nám přišli.

Důkazy o rozmnožování vlků v této části republiky jen potvrzují celoevropský trend jejich návratu do krajiny. Pomáhají v ní redukovat přemnožené jeleny, srnce, divoká prasata a dalších kopytníky, kteří každoročně v lesích a na polích způsobují mnohasetmilionové škody. Aktuálně se vlci vyskytují v širokém pohraničním pásmu od Šumavy přes Krušné a Lužické hory až po Broumovsko a v území kolem československých hranic.

Autor článku