V jeskyni Býčí skála v Moravském krasu se skvěle daří netopýrům, v posledních čtyřiceti letech jejich počty výrazně narůstají. Dokonce natolik, že se tato jeskyně stala středoevropským unikátem. Přezimují tam totiž shluky netopýrů čítající i více než sto kusů, což je v našich zeměpisných šířkách vzácností.
Informace o počtu netopýrů, vyplývající z celoživotního výzkumu loni zesnulého zoologa Jana Zimy, teď vědci z Akademie věd ČR zveřejnili v prestižním časopise Frontiers in Zoology. Podle výzkumu využívá tuto jeskyni k zimnímu spánku více než polovina všech druhů netopýrů, které se u nás vyskytují. Dlouhodobé zvyšování jejich počtu souvisí především se zákazem používání insekticidu DDT a s lepší ochranou netopýrů v zimovištích, vliv mají i změny počasí.
Zvyšující se počty netopýrů jsou dobrou zprávou i proto, že se tito okřídlení savci živí hmyzem, a výrazně tak pomáhají jeho přirozené regulaci. Jejich přítomnost tak uvítají nejen zemědělci lesníci kvůli lepší ochraně plodin, ale i široká veřejnost.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…