K včasnému zachycení rakoviny prostaty přispěje umělá inteligence vědců z australské RMIT University. Nádor odhalí během několika sekund z běžných tomografických snímků.
Na rozdíl od rakoviny kostí či kloubů nerozezná příznaky rakoviny prostaty na snímku CT ani vytrénované oko radiologa. Umělá inteligence však má natolik přesnou optiku, že nemoc odhalí ještě před projevem prvních příznaků. „Austrálie zatím nemá účinný screeningový program pro rakovinu prostaty. Vyzbrojeni touto novou technologií doufáme, že se nám podaří nemoc u pacientů zachytit v její rané fázi,“ uvedl Mark Page z Nemocnice svatého Vincenta v Melbourne.
Zachycení nemoci v její časné fázi zvyšuje naději na úspěšné uzdravení. Technologie tak představuje významný pokrok v léčbě rakoviny a prognóze pacientů. Kvůli vysoké dávce radiace při vyšetření tomografem sice metodu nelze využívat pro preventivní kontroly, vědci ale navrhují zařadit u mužů tyto testy ke každému plánovanému vyšetření pomocí CT.
Zdroj: RMIT University
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…