K včasnému zachycení rakoviny prostaty přispěje umělá inteligence vědců z australské RMIT University. Nádor odhalí během několika sekund z běžných tomografických snímků.
Na rozdíl od rakoviny kostí či kloubů nerozezná příznaky rakoviny prostaty na snímku CT ani vytrénované oko radiologa. Umělá inteligence však má natolik přesnou optiku, že nemoc odhalí ještě před projevem prvních příznaků. „Austrálie zatím nemá účinný screeningový program pro rakovinu prostaty. Vyzbrojeni touto novou technologií doufáme, že se nám podaří nemoc u pacientů zachytit v její rané fázi,“ uvedl Mark Page z Nemocnice svatého Vincenta v Melbourne.
Zachycení nemoci v její časné fázi zvyšuje naději na úspěšné uzdravení. Technologie tak představuje významný pokrok v léčbě rakoviny a prognóze pacientů. Kvůli vysoké dávce radiace při vyšetření tomografem sice metodu nelze využívat pro preventivní kontroly, vědci ale navrhují zařadit u mužů tyto testy ke každému plánovanému vyšetření pomocí CT.
Zdroj: RMIT University
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…