Překvapivého objevu dosáhli vědci z Rockeffelerovy univerzity. Zjistili, že mravenci využívají k evakuaci schopnost kolektivního rozhodnutí. Jejich chování se podobá funkci nervových buněk, které současně reagují na jediný impuls v mozku.
Výzkumníci se proto rozhodli zkoumat, jak se mravenci evakuují při zvýšení teploty půdy. V experimentu upravovali různě velkým koloniím teplotu podloží a zkoumali reakce jednotlivých zástupců i celé skupiny. Výsledky vědce překvapily. Kolonie o 54 členech se totiž evakuovala při teplotě 34 stupňů Celsia, zatímco skupina o 200 členech učinila rozhodnutí k přesunu až při teplotě 36 stupňů.
Vědci se proto domnívají, že mravenci při úniku nehodnotí jen aktuální podmínky, ale i velikost skupiny. Větší kolonii je totiž logisticky náročnější přesunout do bezpečí. Jak ale dochází ke kolektivnímu rozhodnutí, když mravenci nedokážou spočítat velikost své skupiny? Výzkumníci plánují na tuto otázku odpovědět pomocí dalších výzkumů. Zatím se ale domnívají, že vysvětlení tkví v hustotě feromonů vypouštěných každým mravencem, podle které hmyz dokáže velikost kolonie odhadnout.
Zdroj: The Rockefeller University, Science Alert, PNAS
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku
Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…