Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladý Čech dokáže z lepenky vyrobit kukačkové hodiny či stínidlo

3 minuty radosti
Představivosti a lepence se meze nekladou. Zdroj fotografií: archiv Kartoons

Žádná science fiction, ale netradiční podnikatelský nápad, za kterým stojí mladý podnikatel Vojtěch Beránek. Ten v roce 2012 založil společnost Kartoons, která se zabývá výrobou designového a ekologického nábytku z recyklované papírové lepenky. Jeho jedinečnost osloví lidi s pozitivním vztahem k moderním trendům, které dotváří ruční výroba.

03Vojtěch Beránek přišel s myšlenkou vyrábění nápadu z lepenky ještě za vysokoškolských studií na Českém vysokém učení technickém. Inspirovala ho školní soutěž, ve které se staví konstrukce a následně zatěžuje závažím, přičemž se soutěží v tom, kdo navrhne nejodolnější konstrukci. „V jednom kole bylo za úkol postavit konstrukci z kartonu a bylo krásně vidět, jak je karton odolný materiál. Díky této zkušenosti jsem se začal o karton zajímat hlouběji,“ popisuje své začátky podnikatel.

Startem bylo přihlášení se do soutěže redakce iDnes, kde měl každý soutěžící svůj sen, který by si rád do 25 let splnil. „Mým snem byla výroba kartonového nábytku. Poté co mne porota vybrala, nebyla již cesta zpět a já musel svůj sen začít plnit,“ říká s úsměvem Beránek, který vyhrál v soutěži první cenu 100 000 korun. Podmínkou výhry totiž bylo, že svůj podnikatelský nápad co nejdříve zrealizuje.

Lepenka je jako materiál k výrobě nábytku velmi důmyslným materiálem. „Třebaže nábytek z kartonu není naším vynálezem, snažíme se být v této skupině unikátní. Hodně nás baví kombinace různých přírodních materiálů. Díky spolupráci s kluky z Urbanwood nyní hodně kombinujeme karton se surovým dřevem,“ prozrazuje mladý podnikatel.

Ohlasy na jeho podnikání jsou pozitivní a to i díky vysoké specifičnosti produktů. „Věřím, že když člověk vytváří kvalitní produkt, kterému věří, tak úspěch se musí dříve či později dostavit. A tak přistupuji i k naší práci. Snažíme se dělat kvalitní nábytek, se kterým musíme být v první řadě spokojeni hlavně sami,“ svěřuje se s receptem na úspěch Beránek, jehož pracovní náplň je vzhledem k začátku podnikání velmi pestrá. Věnuje se jak schůzkám s klienty, navrhování nábytků, ale i práci na zakázkách.

IMG_6754Do budoucna by se mladý podnikatel rád zaměřil na zahraniční trhy. „Chtěli bychom se také více věnovat individuálním projektům, jako jsou návrhy interiérů a nábytku na zakázku. V neposlední řadě chceme doplnit portfolio našich produktů tak, aby si klient mohl našimi produkty zařídit úplně celý byt,“ objasňuje své plány Vojtěch Beránek, kterého na jeho práci baví nejvíce návrh a výroba něčeho nového. Ten moment, když se návrh z papíru přenese do skutečnosti.

Související články

Inspirace

Umělec upozorňuje barevnými instalacemi na vysokou produkci odpadu

Inspirace

Designer vymyslel oblečení, které roste spolu s dítětem

Inspirace

Brněnská nábytková banka pomohla už více než padesáti rodinám

Inspirace

Nizozemská firma vyrábí odpadkové koše udržitelným způsobem

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.