Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladík vyvíjí unikátní technologii pro sběr podvodního odpadu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Velké věci leckdy vzniknou na popud malých impulzů. Jeden takový podnět inspiroval i Boyana Slata. Stačilo, aby se během dovolené potápěl v moři a překvapilo ho, že potkává víc igelitových sáčků než ryb. Záhy se rozhodl zapojit do čištění moří od odpadků.

Nizozemci Boyanu Slatovi bylo pouhých osmnáct let, když ho před třemi lety napadla myšlenka čištění oceánů poprvé. Věk ho však nijak nelimitoval, aby se pustil do práce a už po krátké době vykazoval překvapivé výsledky.

Založil firmu The Ocean Cleanup, která aktuálně funguje dva roky. Společnost má přes pětadvacet zaměstnanců, dále jí pomáhá víc než stovka dobrovolníků, sám Slat je v pozici výkonného ředitele firmy. Posléze vytvořil crowdfundingový projekt, díky kterému vybral dva miliony dolarů. Na rekordní kampaň přispěli lidé ze 160 zemí světa.

Vyvíjená technologie pro čištění oceánů pracuje se základní myšlenkou: Proč se pohybovat skrz oceán, když oceán může přijít za námi? Slat a jeho tým chtějí využít mořské proudy, právě ty svým pohybem mohou pomoct odpad shromažďovat. The Ocean Cleanup chce na moře umístit bariéry se dvěma dlouhými plovoucími rameny, které budou s přispěním vodních vírů odpadky zachytávat.

Technologie prošla testováním v laboratoři, nyní je čas otestovat ji poprvé na otevřeném moři. V následujících měsících si plošina vyzkouší provoz v Severním moři. Pokud bude fungovat, jak má, přemístí se v druhé polovině roku k japonským břehům. Technologie je významně rychlejší a levnější než metody, které se používaly doposud.

Nyní jednadvacetiletý Slat navíc plánuje sesbíraný odpad dále využít, což by projektu vyneslo další finance. Není divu, že ho časopis Time v loňském roce zařadil mezi 25 nejlepších vynálezů roku. Samotného zakladatele firmy zase OSN o rok dříve vyhlásila Šampionem Země a na kontě má i další zajímavá ocenění.

Zdroj: aktualne.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…