Mladé stromky potřebují speciální péči. Městům pomáhají zavlažovací vaky

Zdroj fotografií: FB Treegator, autor: Martin Tušer

Rozšiřování městské zeleně je v zájmu nás všech. Výsadba nových stromů však ještě zdaleka není zárukou úspěchu. Některá města se proto rozhodla věnovat mladým stromkům nadstandardní péči.

Novinku v podobě speciálních zavlažovacích vaků pro ochranu mladých stromů využívá třeba Odbor městské zeleně ve Zlíně, který ročně na území města vysadí několik set nových stromů. Protože jsou však mladé stromky méně odolné, vlivem extrémně teplého počasí a nedostatku vláhy často během prvních let usychají. A právě tomu by měly zabránit vodní vaky, které letos zlínští arboristé poprvé nainstalovali k padesátce mladých stromů.

Výhodou zavlažovacích vaků je průběžný přísun vláhy. Voda se jednoduše během několika sekund nalije do vaku, pak ale postupně odkapává ke kořenům do tzv. závlahové mísy, a to až po dobu 10 hodin. Po sezóně je možné vak jednoduše uschovat a použít zase v dalším roce. Po dvou zkušebních měsících jsou zlínští arboristé spokojeni – z vakem opatřených stromů zatím žádný neuschl. Pokud se tento postup osvědčí i nadále, počet použitých zavlažovacích vaků by mohl v příštím roce ještě vzrůst.

Kromě Zlína se zavlažovací vaky osvědčily například také v Praze a dalších českých městech.

Autor článku

Adéla Svobodová