Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mládě ohroženého tapíra čabrakového přivítali na svět v Zoo Praha

Zdroj fotografií: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pražské zoologické zahradě přišlo na svět ode dne jejího uzavření 13. března sto třicet mláďat více než čtyř desítek druhů. Jedním z nejčerstvějších přírůstků je tapír čabrakový. V historii tamní zoo se jedná o teprve druhé odchované mládě tohoto ohroženého druhu.

Mládě vzácného lichokopytníka přišlo na svět v neděli 19. dubna odpoledne. Novorozený sameček Morse se těší dobrému zdraví. Maminka Indah a otec Niko o něj vzorně pečují. Mládě na první pohled zaujme výrazným zbarvením s podélnými bílými pruhy a skvrnami, které mu v příšeří tropického lesa slouží jako maskování. Asi po dvou měsících začne toto unikátní zbarvení ztrácet a postupně se přebarví do černobílé podoby dospělých jedinců.

Tapír čabrakový je jediným druhem tapíra, který žije v jihovýchodní Asii. Kvůli ničení deštných pralesů je zařazen do Červeného seznamu ohrožených druhů. Celkový počet těchto zvířat v přírodě se podle odhadů pohybuje okolo dvou a půl tisíce dospělých jedinců přežívajících v Myanmaru, Thajsku, Malajsii a na Sumatře.

Chov tapíra čabrakového v zoologických zahradách je opravdovou raritou. „V Evropě se aktuálně nachází jen 45 jedinců a Indah s Nikem jsou jedni z mála tapírů čabrakových v České republice. Rozhodně nejde o běžný odchov, v evropských zoo se narodí v průměru čtyři mláďata ročně,“ uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl. Zoo Praha se zapojila do Evropského záchovného programu tapírů čabrakových v roce 2010.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.