Mládě ohroženého tapíra čabrakového přivítali na svět v Zoo Praha

Zdroj fotografií: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pražské zoologické zahradě přišlo na svět ode dne jejího uzavření 13. března sto třicet mláďat více než čtyř desítek druhů. Jedním z nejčerstvějších přírůstků je tapír čabrakový. V historii tamní zoo se jedná o teprve druhé odchované mládě tohoto ohroženého druhu.

Mládě vzácného lichokopytníka přišlo na svět v neděli 19. dubna odpoledne. Novorozený sameček Morse se těší dobrému zdraví. Maminka Indah a otec Niko o něj vzorně pečují. Mládě na první pohled zaujme výrazným zbarvením s podélnými bílými pruhy a skvrnami, které mu v příšeří tropického lesa slouží jako maskování. Asi po dvou měsících začne toto unikátní zbarvení ztrácet a postupně se přebarví do černobílé podoby dospělých jedinců.

Tapír čabrakový je jediným druhem tapíra, který žije v jihovýchodní Asii. Kvůli ničení deštných pralesů je zařazen do Červeného seznamu ohrožených druhů. Celkový počet těchto zvířat v přírodě se podle odhadů pohybuje okolo dvou a půl tisíce dospělých jedinců přežívajících v Myanmaru, Thajsku, Malajsii a na Sumatře.

Chov tapíra čabrakového v zoologických zahradách je opravdovou raritou. „V Evropě se aktuálně nachází jen 45 jedinců a Indah s Nikem jsou jedni z mála tapírů čabrakových v České republice. Rozhodně nejde o běžný odchov, v evropských zoo se narodí v průměru čtyři mláďata ročně,“ uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl. Zoo Praha se zapojila do Evropského záchovného programu tapírů čabrakových v roce 2010.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.