Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mládě ohroženého tapíra čabrakového přivítali na svět v Zoo Praha

Zdroj fotografií: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pražské zoologické zahradě přišlo na svět ode dne jejího uzavření 13. března sto třicet mláďat více než čtyř desítek druhů. Jedním z nejčerstvějších přírůstků je tapír čabrakový. V historii tamní zoo se jedná o teprve druhé odchované mládě tohoto ohroženého druhu.

Mládě vzácného lichokopytníka přišlo na svět v neděli 19. dubna odpoledne. Novorozený sameček Morse se těší dobrému zdraví. Maminka Indah a otec Niko o něj vzorně pečují. Mládě na první pohled zaujme výrazným zbarvením s podélnými bílými pruhy a skvrnami, které mu v příšeří tropického lesa slouží jako maskování. Asi po dvou měsících začne toto unikátní zbarvení ztrácet a postupně se přebarví do černobílé podoby dospělých jedinců.

Tapír čabrakový je jediným druhem tapíra, který žije v jihovýchodní Asii. Kvůli ničení deštných pralesů je zařazen do Červeného seznamu ohrožených druhů. Celkový počet těchto zvířat v přírodě se podle odhadů pohybuje okolo dvou a půl tisíce dospělých jedinců přežívajících v Myanmaru, Thajsku, Malajsii a na Sumatře.

Chov tapíra čabrakového v zoologických zahradách je opravdovou raritou. „V Evropě se aktuálně nachází jen 45 jedinců a Indah s Nikem jsou jedni z mála tapírů čabrakových v České republice. Rozhodně nejde o běžný odchov, v evropských zoo se narodí v průměru čtyři mláďata ročně,“ uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl. Zoo Praha se zapojila do Evropského záchovného programu tapírů čabrakových v roce 2010.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tým pod vedením českých vědců objevil protein, který může zlepšit úspěšnost umělého oplodnění i antikoncepce

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Život na Zemi může mít mimozemský původ

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…