V pražské zoologické zahradě přišlo na svět ode dne jejího uzavření 13. března sto třicet mláďat více než čtyř desítek druhů. Jedním z nejčerstvějších přírůstků je tapír čabrakový. V historii tamní zoo se jedná o teprve druhé odchované mládě tohoto ohroženého druhu.
Mládě vzácného lichokopytníka přišlo na svět v neděli 19. dubna odpoledne. Novorozený sameček Morse se těší dobrému zdraví. Maminka Indah a otec Niko o něj vzorně pečují. Mládě na první pohled zaujme výrazným zbarvením s podélnými bílými pruhy a skvrnami, které mu v příšeří tropického lesa slouží jako maskování. Asi po dvou měsících začne toto unikátní zbarvení ztrácet a postupně se přebarví do černobílé podoby dospělých jedinců.
Tapír čabrakový je jediným druhem tapíra, který žije v jihovýchodní Asii. Kvůli ničení deštných pralesů je zařazen do Červeného seznamu ohrožených druhů. Celkový počet těchto zvířat v přírodě se podle odhadů pohybuje okolo dvou a půl tisíce dospělých jedinců přežívajících v Myanmaru, Thajsku, Malajsii a na Sumatře.
Chov tapíra čabrakového v zoologických zahradách je opravdovou raritou. „V Evropě se aktuálně nachází jen 45 jedinců a Indah s Nikem jsou jedni z mála tapírů čabrakových v České republice. Rozhodně nejde o běžný odchov, v evropských zoo se narodí v průměru čtyři mláďata ročně,“ uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl. Zoo Praha se zapojila do Evropského záchovného programu tapírů čabrakových v roce 2010.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…